TEXT
 
ARCHIV
HLEDAT DLE:
rubrika šampionát/aj.

 

ZOH 2022. Curling.

23. února 2022 Peking 2022
ZOH 2022. Curling.

Všechny kameny, které měly být odhozeny v rámci curlingových soutěží ZOH 2022 jsou již minulostí, a tak tedy malé ohlédnutí. All Stars Team olympijských her v kategorii mužů je skoro celý sestaven ze Skotů/Britů – Hammy McMillan, Grant Hardie a Bruce Mouat, mezi které se vklínila skvěle hrající čínská dvojka Wang Zhyiu. Jediné dvě „stovky“ (nejvyšší možné ohodnocení znamenající bezchybný výkon), ke kterým došli statistici, však patří Švédu Edinovi a Rusu Kalalbovi. V ženách je to o něco větší mix. Dvě Japonky, Švýcarka a Britka. Sedm z devíti medailí náleží Evropě. Jedna jde do Japonska a jedna do Kanady. Ve všech kategoriích jsou na stupních vítězů Švédové a Švédky. K vidění byly skvělé šoty, brilantní taktické postupy, intenzivní metení na hranici fyzických možností. Okamžiky zklamání, frustrace a také štěstí, radosti a uspokojení. Diváci mohli díky televizním přenosům sledovat i ty nejdovedněji skrývané emoce curlerů a naslouchat jejich komunikaci a díky tomu pochopit, jak magické momenty curling přináší. Vždy, jednou za čtyři roky, znamená olympijský turnaj díky své publicitě výrazné vzepětí zájmu o curling, zvýšení prestiže a zlepšení pozice mezi sporty.


Co jinak přinesl olympijský curlingový turnaj, a co odnesl? Určitě je třeba podotknout, že podmínky i atmosféra byly viditelně jiné než kdykoli jindy. Nedořešená a poněkud nepřehledná situace kolem Covidu-19 a skutečnost, že se olympiáda, a po ní i paralympiáda, konají v totalitní komunistické Číně, jsou okolnostmi, které by měly být obsaženy v každé hodnotící zprávě. Katarze a změna narativu jsou potřebné, žádoucí a nutné, a to vůbec pro celý koncept sportovních her mamutího rozsahu. Curling se jako vždy zhostil své role jednoho ze dvou zimních kolektivních sportů (vedle hokeje), se ctí a zaujal nejširší sportovní veřejnost. Pro českého diváka byl však obraz neúplný, a to především pro prakticky nulovou možnost pracovat s grafikou a statistickými údaji v průběhu přenosů, a také kvůli ignorování mužské a ženské kategorie, vyjma obou finálových zápasů. Argumenty, které ospravedlňují uvedený stav, jsou srozumitelné a pochopitelné pro ty, kteří chápou okolnosti, ale běžnému divákovi jsou lhostejné. Prostě by chtěl vidět víc curlingu.


Začíná nový čtyřletý cyklus, který dovede úspěšné reprezentace do Turína či Cortiny d´Ampezzo a možná dokonce do Pinerolla, kde se v roce 2006 již jeden olympijský turnaj odehrál. Snad nebude čtyřleté přípravné období deformováno světovou pandemií nebo světovou válkou. Hodně štěstí všem a


„Těšte se na curling.“


foto: Nicklas Edin - zlato na čtvrtý pokus.

 

«»

↑ nahoru

Mikkel Krause.

15. února 2022 Peking 2022
Mikkel Krause.

Mikkel Krause je skipem dánského mužského curlingového reprezentačního týmu, které si na kvalifikačním turnaji, tak zvaném OQE, zajistilo svým výkonem poslední možnou postupovou pozici do desítky účastníků pekingského olympijského klání. Soutěž už má za sebou dvě třetiny a Mikkel se zatím s mírným odstupem drží na poslední pozici mezi skipy s úspěšností svých hodů na úrovni sedmdesáti pěti procent. Pro srovnání, zatím první Brit Bruce Mouat je na osmdesáti devíti procentech. Někdo ale musí být na chvostu a celkem logicky by to měl být papírový outsider. Na tom není nic divného. Přesto Mikkelovi náleží uznání za zvládnutí jednoho neobvyklého okamžiku. V pondělním utkání proti Norsku sahali Dánové po první výhře, když v extraendu měli poslední kámen a potřebovali zahrát hit and stay otevřeného kamene. V odrazovém bloku byl připraven Mikkel a v hlavě už si vizualizoval dráhu kamene, když zjistil, že něco není v pořádku. Při naklopení kamene o devadesát stupňů do pozice, ve které je možné očistit spodní část od případných nečistot, zjistil, že se madlo protáčí. To je problém, protože tím pádem nelze kameni udělit rotaci. Mikkel se musel zvednout, požádat o technický time-out a čekat na příchod icemakera. Celé mentální nastavení rázem zmizelo. Po utažení šroubu, který přidržuje madlo na kameni, mohlo utkání pokračovat. Docela jsem se o Krauseho bál. Přišlo mi to jako zásah vyšší mocnosti, která se pokouší vítězství přihrát druhé straně. Mikkel však svou úlohu splnil a zcela přesným hodem zajistil Dánům první výhru na olympijském turnaji 2022.

 

«»

↑ nahoru

Mixed Doubles ZOH 2022 - dobojováno.

8. února 2022 MIXED DOUBLES Peking 2022
Mixed Doubles ZOH 2022 - dobojováno.

Olympijská soutěž v kategorii smíšených dvojic je u konce. Jsou známi medailisté a vše se chystá na turnaj v tradičním, „čtyřkovém“ curlingu. Zuzana a Tomáš naplnili očekávání a umístili se ve středu tabulky. Šesté místo je úspěchem a přátelé curlingu budou mít dlouho v paměti nervy drásající duel s Kanadou, který sice nakonec nebyl klíčový pro případný postup či nepostup do play-off, ale ukázal, v čem je magie této, pouhých patnáct let staré kategorie. Stejně tak málokdy vídaný obrat v utkání proti Číně, kde ze stavu 1 : 6 Paulovi vykouzlili výsledek 8 : 6. Výhry nad Norskem (později stříbrná medaile), Austrálií, USA a Čínou byly skvělou prezentací curlingu směrem k divákům, inspirací pro mladou generaci a kvalitním studijním materiálem pro trenéry. Technika, komunikace, mentální nastavení a taktické postupy jsou vizitkou práce realizačního týmu a záznamy zápasů mohou sloužit jako potřebný motivační materiál následovníkům. Poděkování náleží České televizi za zprostředkování curlingových zážitků sportovním fanouškům. Myslím, že mnoho set tisíc sledujících je vyjádřením seriózního zájmu veřejnosti a potvrzením atraktivity curlingu.


Tradiční curling nenabídne kameny hrané českými hráči. Věřme, že na dalších zimních olympijských hrách bude český curling zastoupen i v dalších kategoriích. A samozřejmě gratulace Ester Ledecké k dalšímu zlatu. Tato dáma s trochu curlingovým jménem je fenomenální!

 

«»

↑ nahoru

Dvě třetiny dohrány.

5. února 2022 MIXED DOUBLES Peking 2022
Dvě třetiny dohrány.

Dvě utkání, kterými pokračoval turnaj smíšených týmů, hraná těsně za sebou, přivedla na ledovou plochu postupně dvojici těžkých protivníků. Jako první chod se představili Jennifer Dodds a Bruce Mouat. Na české dvojici Zuzce a Tomášovi byl vidět jistý respekt vůči soupeři, který měl své zřejmé opodstatnění ve vysoké kvalitě, kterou skotský/britský tandem představuje. Oba britští hráči budou na olympiádě pokračovat po skončení kategorie Mixed Doubles i ve svých originálních týmech. Zásadní pro vývoj byly druhý a třetí end, ve kterém Britové získali celkem pět bodů a výsledkově Čechům odskočili. Konečný výsledek 3 : 8 vyjadřuje poměr sil na ledové ploše. Dalším rivalem byli Švýcaři. Na ně si Paulovi dělali patrně větší nárok, jednak z důvodu, že je umějí porazit a sehráli s nimi řadu vyrovnaných zápasů. A také z důvodu, že na olympijském turnaji se zatím Perretové a Riosovi příliš nedaří a jsou na samém chvostu tabulky s jedinou výhrou. Zápas měl ale nečekaně jednoznačný průběh především proto, že Švýcaři hráli takřka bezchybně. A když už se našla skulina a možnost, tak ji Zuzka s Tomášem nedokázali využít. Konečný výsledek 3 : 11. Těmito zápasy jsou odehrány již dvě třetiny základní části.

 

«»

↑ nahoru

Další dva výsledky Z + T.

4. února 2022 MIXED DOUBLES Peking 2022
Další dva výsledky Z + T.

Třetí a čtvrté utkání odehrané Zuzkou a Tomášem Paulovými na olympijském turnaji v Pekingu přineslo jednu výhru a jednu prohru. Australská dvojice, což byl první protivník, v několika případech chybovala a nabídla dobře hrajícímu českému páru několik příležitosti, které se našim podařilo využít. Hned ve druhém endu chybovala Tahli Gill a proti třem českým kamenům nedokázala zahrát potřebné draw. Češi získali čtyřbodové vedení, které následně udržovali a výhru už si nedali vzít. Prakticky opačný průběh měl duel proti dosud neporaženým Italům. Zejména Amos Mosaner se blýskl dvěma bravurními hity, které dohromady odstranily pět červených (českých) kamenů ze hry. Po šesti endech a stavu 2 : 10 Zuzka a Tomáš podali soupeřům ruku na důkaz uznání dosažené výhry. Či spíše ťukli vlastními pěstmi do těch italských a tím potvrdili již čtvrtý úspěch Jihoevropanů. Paulovi mají zatím po čtyřech zápasech vyrovnané skóre dvě vítězství a dvě prohry. Dalším soupeřem budou Britové.

 

«»

↑ nahoru

Norská ouvertura.

2. února 2022 MIXED DOUBLES Peking 2022
Norská ouvertura.

První zápas českého Mixed Doubles curlingového týmu na letošních olympijských hrách dal divákům skoro zapomenout na pandemii a s ní spojené cestovní a akreditační problémy účastníků pekingské olympiády. Norští soupeři – Skaslien, Nedregotten byli vhodným úvodním rivalem pro Zuzku a Tomáše. Již řadu let se tyto dvojice potkávají na mezinárodních turnajích, hrají spolu vyrovnané zápasy a dobře se znají. Nervozita, která logicky provází začátek každého mimořádně významného turnaje, poznamenala nejprve více výkon české dvojice. Sice se v předzápasovém tréninku podařilo získat výhodu posledního kamene pro první end, ale teprve ve třetím endu přišly kameny, které přinesly bodový zisk našim barvám a došlo ke srovnání stavu. Led, který byl zpočátku velmi dobrý, se začal trochu měnit, začal být těžší, a jednotlivé tracky se od sebe dost lišily. Když už se utkání zdálo skoro ztracené (po sedmi endech 3 : 6), odpověděli Češi na chyby Norů zlepšeným výkonem a vynutili si devátý end. Nakonec stačil na českou výhru kámen umístěný za tee line, který zůstal v bodované pozici poté, co Kristin Skaslien vyrolovala po nesnadném runbacku svým kamenem do horší pozice. Cenná výhra na úvod. 

 

«»

↑ nahoru

Kdo stojí v cestě?

29. ledna 2022 MIXED DOUBLES Peking 2022
Kdo stojí v cestě?

Středou začíná třináct rund olympijského turnaje Mixed Doubles. Česká dvojice Zuzana a Tomáš Paulovi hraje hned první kolo (středa, 2. února), a to proti manželskému páru z Norska (Skaslien, Nedregotten). Soupeři si z předchozí účasti na ZOH přivezli bronzovou medaili poté, co byla odebrána ruskému duu, přistiženému při dopingu. Druhá session postaví proti Čechům Švédy (de Val, Eriksson). Následují Australané (Gill, Hewitt), Italové (Constantini, Mosaner), Britové (Dodds, Mouat) a Švýcaři (Perret, Rios). Menu závěrečné třetiny Round Robin obsahuje USA (Persinger, Plys), Kanadu (Homan, Morris) a Čínu (Fan Suyuan, Ling Zhi). Startovní listina je plná medailistů z olympijských her 2018, kromě zmíněných Norů ještě Kanaďan Morris a oba švýcarští reprezentanti. Z deseti účastníků postoupí do play-off čtyři nejlepší, kteří sehrají v pondělí 7. února 2022 semifinálové zápasy a následující den bude k vidění boj o bronz a finálové utkání. Čeští reprezentanti nastupují do soutěže s otevřenými možnostmi a s odhodláním se poprat o každou výhru, každý end i každý kámen.  

 

«»

↑ nahoru

Paulovi na ZOH 2022.

27. ledna 2022 MIXED DOUBLES Peking 2022
Paulovi na ZOH 2022.

Zuzana a Tomáš Paulovi odletěli dnes do Pekingu reprezentovat Českou republiku na Zimních olympijských hrách 2022. Jejich disciplínou je kategorie Mixed Doubles Curling. První zápas odehrají již druhého února, tedy dva dny před oficiálním zahájením ZOH. Určitě nejedou v roli vystrašených nováčků či nezkušených outsiderů. Za jejich kvalitu hovoří třeba sedm vyhraných turnajů nejvyšší kategorie WCT (World Curling Tour), ale také bronzová medaile z MS 2013, či čtvrté místo z MS 2017, resp. páté z MS 2019. Sami hráči o sobě prohlašují, že za tu dobu, co jsou na okruhu, se mentálně i herně výrazně posunuli. Ze všech dostupných indicií se dá bez nadsázky říct, že v desetičlenném olympijském startovním poli, patří mezi spolufavority.


Jaké emoce provázejí blížící se velký okamžik českého curlingu?


Zuzka: „První pocity, poté co jsme se kvalifikovali, byly možná až trochu sobecké v tom smyslu, že je super, že jsme to vyhráli my dva a že tam pojedeme. Čím dál víc, jak běží čas, tak to celé vnímám mnohem více komunitně, tj. že tam jedeme za všechny české curlery. Převažujícím pocitem je jednoznačně odpovědnost.“


Tomáš: „Uvědomujeme si, že bez toho, že někdo curling do Čech dovezl a začal ho hrát, že někdo postavil halu, ve které jsme byli schopni kvalitně trénovat, a že někdo před námi dosáhl reprezentačních úspěchů, díky kterým přibyly peníze do našeho sportu, by byla šance na účast na ZOH mnohem menší. Jinými slovy, naše účast na olympiádě je výsledkem úspěchů předešlých generací.“ 


Společně říkají, že cíle jejich účasti jsou dva. Jeden cíl je ten sportovní, tedy dosáhnout na co nejlepší umístění. Druhým je úspěšné prezentování curlingu směrem k veřejnosti.

 

«»

↑ nahoru