TEXT
 
ARCHIV
HLEDAT DLE:
rubrika šampionát/aj.

 

Odlet z Prince George.

14. března 2020 Prince George 2020
Odlet z Prince George.

Určitě nejkratší pobyt reprezentačního týmu v dějišti šampionátu všech dob. Myslím, že překonáváme i legendární odjezd týmu Jentsch z ME v Champery. Dnes ráno proběhl team meeting, na kterém bylo opravdu jen pár zástupců a několik hráček. Většina týmů je na cestě domů, nebo prostě setkání ignoruje. Hlavní téma se ale stejně týkalo osudu dalších plánovaných mistrovství. Odpovědi zatím nejsou. Předpokládá se, že MS mužů, mixed doubles a seniorů budou zrušena nebo posunuta, ale čeká se na oficiální stanovisko příslušných zdravotnických orgánů. My jsme si domluvili na odpoledne dvouhodinový trénink v místním Golf and Curling klubu. Pěkná osmidráha s příšernou akustikou, ale velmi dobrým ledem, hostila možná poslední trénink českého reprezentačního týmu žen v této sezóně. Na zítřek brzy ráno máme rezervovaný let do Vancouveru a po mnohahodinové pauze míříme do Evropy. Sledujeme zprávy, ale jsme trochu zmatení, protože si některé věci neumíme úplně představit. Těšíme se na naše blízké.


foto: český tým na ledě v PGGCC

 

«»

↑ nahoru

Přílet do Prince George.

13. března 2020 Prince George 2020
Přílet do Prince George.

Některá přistání jsou hladká. Jiná jsou rozkolísaná a těžká. Pokaždé, když po dlouhém letu dochází ke kontaktu letadla s přistávací dráhou, se může něco stát. I tentokrát k tomu došlo. Něco se stalo. Teprve jsme zapínali mobilní telefony, abychom našli místní sítě, když Rusky, které letěly s námi už měly na svých FB profilech čerstvou informaci WCF, že světový šampionát v curlingu žen se ruší. Letěli jsme tedy přes půl světa, abychom se dozvěděli, že jsme tu zbytečně? Laskaví a milí dobrovolníci nás dovezli do hotelu a my se začali domlouvat, co uděláme. Bez dlouhého přemýšlení jsme se rozhodli, že se podíváme do haly. Zaskočilo nás, že všechny čtyři dráhy byly plné hráčů z místních klubů, kteří tam hráli přátelské zápasy. Když nás zahlédli, pozvali nás na led a my jsme přijali. Následoval festival pochopení vzájemných pocitů. Naše zklamání z toho, že se šampionát nekoná, se mísilo se zklamáním organizátorů, že více než rok tvrdé práce přijde vniveč. Hlavní icemaker MS Dave Merklinger se svým synem, pomocným icemakerem, chodili se sklenkou červeného vína v ruce mezi lidmi a měli smutek v očích. Prohodili jsme spolu pár slov, ale důležitější bylo, že jsme oba hned pochopili, že český ženský tým pomohl místní komunitě překonat pocit zmaru, a naopak dobrovolníci z Prince George pomohli nám překonat smutné chvíle. Holky odehrály několik endů proti klubovým hráčům, rozdaly desítky fotografií, podepsaly řadu dresů a košťat a byly odměněny potleskem. Zítra budeme řešit odjezd domů.


foto: Betty na ledě v Prince George

 

«»

↑ nahoru

Koronavirus.

12. března 2020 Prince George 2020
Koronavirus.

Je to téma, které je všude kolem nás. Útočí na nás z médií, ze sociálních sítí, z upozornění, která jsou na řadě veřejných míst, včetně curlingových klubů. Před naším posledním tréninkem v garrisonském klubu mimochodem vnímám, že se o koronaviru baví skoro u každého stolu. Jedná se o krátké vtipné poznámky, ale i zasvěcené, takřka odborné komentáře. Na obrazovce televize se právě objevilo hlášení o rušení nějaké významné sportovní soutěže. Chlapík od vedlejšího stolu se zvedne a ptá se nás, jestli se curlingový šampionát bude konat. Po pravdě? Nevíme. Zatím se zdá, že ano, ale nervozita narůstá a otázek je stále více, přičemž odpovědí se úplně nedostává. Jsme v kontaktu s některými činovníky WCF a samozřejmě sbíráme informace kde se dá. Při mé dnešní krátké návštěvě místní expozice kanadských aktivit spojených s obdobím studené války mi sympatický průvodce s úsměvem říká, že v dnešní době omezujeme osobní kontakt, a proto mi na rozloučenou nepodá ruku, ač by to rád udělal. Přesto, že curling je nekontaktní sport, tak ke kontaktům mezi hráčkami, trenéry, dobrovolníky, diváky a novináři samozřejmě dochází. Necháme se překvapit reakcí WCF na oznámení WHO o pandemickém charakteru šíření nemoci a přizpůsobíme se tomu, co WCF řekne. Chceme přispět zdárnému a bezpečnému průběhu MS žen 2020.

 

«»

↑ nahoru

Kanadská přívětivost.

11. března 2020 Prince George 2020
Kanadská přívětivost.

Prakticky kamkoli se hneme, setkáváme se s lidmi, kteří jsou k nám laskaví a hodní. Stačí mikina s nápisem Czech Curling Team, nebo prostě pět stejných červených kabátů a už padají dotazy kdy odlétáme do Prince George a ujištění, že nám budou držet palce. Tříčlenný tým icemakerů v Garrison Curling Club neopomene po tréninku za námi zajít a prověřit, zda jsme byli spokojeni s ledem a jestli je všechno v pořádku. Místní šestidráha je neustále plná curlerů hrajících nejrůznější typy soutěží. Je vidět hodně starších, až starých hráčů a hráček. Mezi drahami jsou nízké laťkové přepážky a na některých místech malé lavičky, aby si hráči mohli občas oddechnout. Restaurace, která je umístěna v horním podlaží je prostorná a hlavně plná curlerů, kteří mají před sebou na stolech objemné pitchers s pivem, fries ve velkých papírových miskách a ribs s kečupem a BBQ omáčkou. My ladíme formu a překonáváme únavu, která na nás při odpoledním tréninku přece jen doléhá.


foto: Garrison Curling Club

 

«»

↑ nahoru

Garrison Curling Club.

10. března 2020 Prince George 2020
Garrison Curling Club.

Aklimatizační proces má svá pravidla, která se snažíme dodržet. Máme čtyři dny na to, abychom se vyrovnali se sedmihodinovým časovým rozdílem. Ve čtvrtek nás však čeká další přesun, a to dokonce s přestupem ve Vancouveru. Bydlení v pronajatém domku je nejlepším řešením. Skvělým bonusem je možnost sledovat TSN, což jsme využili hned po příjezdu. Finále turnaje Brier 2020 mezi týmy Bottcher a Gushue slibovalo velkou podívanou a my jsme ho mohli sledovat v reálném čase. Nakonec však byl průběh určitým zklamáním. Pondělní dopoledne jsme zasvětili procházce centrem Calgary a obědu v čínské restauraci, kde si hosté všimli reprezentačních mikin a popřáli holkám hodně štěstí na mistrovství světa. Odpoledne jsme měli objednaný čas v curlingovém klubu Garrison, který je pár set metrů od našeho bydliště. Manažer klubu Steve Cloutier nás přátelsky přivítal a my jsme si střihli dvouhodinovku na velmi solidním ledě s rychlostí 14,5. Příjemný klub s osmi stovkami členů, šesti drahami a prostornou restaurací je pro nás vítaným útočištěm.


foto: tým

 

«»

↑ nahoru

MS 2020. První zastávka je Calgary.

9. března 2020 Prince George 2020
MS 2020. První zastávka je Calgary.

V poněkud rozjitřené "koronavirové" atmosféře, ovlivněné často protichůdnými a někdy nejasnými stanovisky nejrůznějších vlivných osob a institucí, odcestoval český národní tým žen na Mistrovství světa v curlingu 2020 do Kanady. Naplánován je aklimatizační pobyt v Calgary, z něhož se tým po čtyřech dnech přesune do dějiště konání, kterým je městečko Prince George. Sestava družstva je totožná s tou, která vybojovala účast na MS šestým místem na evropském šampionátu v listopadu minulého roku. Jsou v ní tedy kapitánka Anna Kubešková a viceskip Alžběta Baudyšová. Na třetím světovém mistrovství je již Ežen Kolčevskaia. Naopak na svých prvních MS jsou Petra Vinšová a Michaela Baudyšová. Ač jsme se pečlivě připravovali na všechny eventuality, přece jen nás jedna věc zaskočila. Sníh. Na ten nejsme z Prahy zvyklí a letos jsme bílý poprašek v hlavním městě nezaznamenali vůbec. No nic, bereme lopaty a odhazujeme sníh z příjezdové cesty k domu, ve kterém bydlíme.


foto: Petra s hrablem

 

«»

↑ nahoru