Östersund se zahalil do bílého hávu, ulicemi se prohání čerstvý větřík a mráz barví tváře několika kolemjdoucích do červena. To platí pro ranní cestu z hotelu do curlingové haly, kde už od osmi hodin probíhá šesté kolo základní části mistrovství Evropy žen – b skupiny. Češky hrají na dráze C proti Slovinkám. Máme v paměti semifinálové utkání před dvěma lety v téže hale, kde jsme zvítězili posledním kamenem Bětky Baudyšové/Zelingrové a kvalifikovali Českou republiku pro sezónu 2023/2024 do elitní evropské skupiny. I tentokrát se hraje až do konce a výhra je znovu naše, 7 : 5. Nás to posunuje blíže jistotě postupu do play-off. Naši muži včera prohráli zápas proti Německu (Muskatewitz) a dnes dopoledne trochu překvapivě i proti Rakušanům (Genner). Po polední pauze se Zuzka, Bětka, Míša, Aneta a Karolína chystají na sedmého protivníka, Lotyšky. Klan Regžů evidentně dominuje lotyšskému curlingu. Z pětičlenné sestavy jsou čtyři ženy stejného příjmení a navíc trenérem je Ansis Regža. Nám to však nikterak neimponuje a vítězíme rychle, v šesti endech 11 : 1 a do tabulky získáváme písmeno „Q“ (kvalifikováni do play-off). Večer, v Lohje prohrávají naši muži se silnými Skoty (Mouat) a zbývá jim už jen jediný zápas v základní skupině, proti Norům. Já jdu dnes na večerní trénink s Alžbětou a otestujeme kameny před zítřejším duelem s Finkami.
foto: Aneta v hale
«»
↑ nahoruPřed začátkem našeho dnešního jediného utkání si hlavní rozhodčí pozval zástupce všech týmů na krátký brífink. Jediným tématem byla nespokojenost s tím, jakým tempem jsou odehrávána utkání. Již dříve byla představena kalkulace, která odhaduje délku desetiendového zápasu na dvě hodiny a třicet sedm minut a na základě tohoto výpočtu rozhodčí vyžadují průběžné dodržení přibližných limitů na jednotlivé endy. My s tím nemáme problém, protože jsme zvyklí hrát na „thinking time“, který umožňuje s časem hospodařit podle aktuální potřeby. Ale ani Němky, náš soupeř, není v tomto ohledu nezkušený, tak utkání na dráze F běží tak, jak má. A to včetně vývoje na scoreboardu. Nejprve získáváme celkem lacinou dvojku, a to i díky získané výhodě. Postupně se Němkám (Messenzehl) vzdalujeme a po devátém endu přijímáme gratulaci. 7 : 4 je konečný výsledek. Absolvujeme protažení, krátký mítink a pak konečně můžeme jít na jídlo. Plnohodnotný oběd jsme totiž před utkáním nestihli. Dnes v noci se budou brousit kameny, tak jsme zvědaví, jaká překvapení na nás po ránu (hrajeme od osmi) čekají. Tedy kromě padajícího sněhu a snižující se teploty.
«»
↑ nahoruPřed dnešním zápasem proti Ukrajinkám jsem si byl pro koště uložené za plentou na dráze číslo jedna, kterou pro tento účel vyhradili pořadatelé. V řadě srovnané černé bagy ve mně vyvolaly vzpomínku na příběh, který jsem před nějakou dobou četl. Je to sto dvanáct let, kdy ztroskotal Titanic a v rámci záchranné akce byla některá mrtvá těla po vyzvednutí z moře převezena do Mayflower Curling Club a uložena v pytlích na ledovou plochu. Celý klub tehdy sloužil jako márnice. Pamatuju si dokumentární fotku, na níž jsou pytle s ostatky připomínající vaky na košťata. Podobnou historii má i skotský curlingový klub v Lockerbie, kde po letecké katastrofě (1988) posloužila ledová plocha v hale ke stejnému účelu. A vypadalo to tam dost podobně.
Ale dost morbidních spojitostí a souvislostí. Zajímavé momenty přináší i běžný program Mistrovství Evropy v curlingu 2024. Za přítomnosti několika uniformovaných, ale i v civilu oděných policistů, jsme nastoupili proti skotským koučem Harrym Gowem vedenému týmu mladých Ukrajinek. Mezitím, co jsme trénovali a hráli, popíjeli policisté nabídnutou kávu a sledovali dění v klubu. Zatím nevynechali jediný zápas izraelské reprezentace, která však dnes brzy prohrává utkání proti Maďarům. Izraelci záhy opouštějí halu a policisté se zvedají a loučí se s personálem. My mezitím drtíme soupeře 10 : 1, odcházíme na oběd a začíná nám trochu delší volno. Já doháním manko v pracovních záležitostech, ale večer mě čeká pravidelný trénink, na který vyrazíme s Karolínou kolem osmé. Posílám blahopřání klukům do Lohje. První výhru (nad Holandskem) vnímám jako začátek cesty k několika dalším vítězstvím. Do Prahy posíláme gratulace novým mistrů republiky v kategorii mixed doubles juniorů (Krupičková, Blaha).
«»
↑ nahoruPatrně bude sněžit a o pár stupňů se sníží teplota. Chodíme do haly většinou pěšky, protože zastávky autobusu (placeného) nejsou ideálně rozmístěny tak, abychom mohli místní MHD výhodně využít. Sledujeme tedy počasí, abychom byli připraveni, pokud opravdu dojde ke změně. V průběhu našeho ranního zápasu (od osmi hodin, trénink od 7,30) běžel v klubu přenos zápasu z Lohje mezi Švédy a nakonec úspěšnějšími Švýcary a my jsme na „benči“ po očku sledovali výsledek zápasu našich proti Italům na sousední dráze. Češi sice prohráli, ale evidentně po boji. Po devíti endech bylo srovnáno díky trojce v předposledním endu a nakonec prohra o jediný bod. Statisticky se chlapci po dvou utkáních drží uprostřed pole, což je slibné pro další průběh. Ženy hrály proti Holanďankám (Bomas). Poměrně mladý nizozemský tým odehrál velmi slušný zápas a v některých fázích nám solidně zatápěl především díky dobrému výkonu back-endu. Hrozil extraend, který by se hrál s naší výhodou, ale draw Vanessy Tonoli bylo o něco delší a Nizozemky tak na potřebnou dvojku nedosáhly.
Od šestnácti hodin jsme podle rozpisu měli na programu Angličanky (Fowler). Tentokrát jsme si výhodu do začátku nevybojovali, protože Angličanky byly přesnější než my. Úvod nás zastihl trochu nepřipravené na přesnou hru soupeřek, ale postupně jsme se zlepšovali, až jsme se dostali do vedení o jeden bod po trojce v pátém endu. Rozhodnutí přišlo v osmém endu, kdy jsme po blanku v sedmém endu uštědřili Angličankám čtyřku a po ní ještě jedničku. 9 : 4 je konečný výsledek. Po třetině základní části máme tři výhry. Ale zůstáváme pozorní, aby nás něco nepřekvapilo. Venku sněží a fouká a to je zatím to jediné, co je trochu nečekané.
V Ostersundu sněží - ilustrativní foto
«»
↑ nahoruZaznamenali jsme informaci, že čeští muži podlehli Švédům, ale samozřejmě jsme se plně koncentrovali na náš první zápas. Soupeřem jsou Polky, které vede zkušený trenér Brian Gray. My máme první trénink, protože jsme nevyhráli los, který rozhodoval o pořadí tréninků. Bývá lepší mít ten druhý, protože podmínky, za kterých týmy absolvují oněch druhých přípravných devět minut jsou bližší těm, které budou následně panovat po většinu utkání. Díky dvěma lepším Last Stone Draw získáváme výhodu pro první end a celkem ofenzivně zahajujeme tento šampionát. Skórujeme jedničkou a Polky vzápětí oplácejí. Ve třetím endu hrajeme velmi přesně a před posledními kameny stojíme v nadějné pozici, možná i na pětku nebo šestku. Skipka Lipinská vyráží svým posledním hodem dva naše kameny, ale my dohazujeme na pět a jdeme do slibného vedení. Polky v dalším průběhu trochu stahují náš náskok a v sedmém endu uhrávají, po naší chybě, dokonce trojku. Ale my v devátém endu trojku vracíme a výsledek 11 : 7 už zůstane na scoreboardu až do konce. Důležité a příjemné vítězství. Po konci rundy si ještě povídáme s rozhodčími o některých letošních novotách a shodujeme se, že některé změny nejsou ve prospěch hry a nevhodně zasahují do natrénovaných návyků hráčů. Protože jsme nestihli oběd, nahrazujeme večeři v oblíbené thajské restauraci. Všichni půjdou brzy spát, protože zítra hrajeme od osmi ráno proti Holanďankám (kouč Kleibrink, nám dobře známá z Tallinnu). Jen Karolína a Karel mají ještě povinnosti v hale – večerní trénink.
Foto: oslavenec Bětka – 200 odehraných zápasů v rámci soutěží WCF
«»
↑ nahoruIsabelle Wranå je sedmadvacetiletá skipka svého ženského curlingového týmu (Panthera), se kterým dosáhla významných úspěchů na mnoha světových turnajích, a to v juniorském i dospělém věku. Její bratr Rasmus je dvojkou v dlouhodobě nejúspěšnějším švédském týmu vedeném kapitánem Niklasem Edinem. Rodina Wranå nejsou ale jen tito sourozenci, aktuálně mistři světa v kategorii mixed doubles, ale je to i jejich otec Mats, který je seniorským šampionem a úspěšným trenérem. Švédští sourozenci ovládli letošní mistrovství deseti výhrami a utrpěli jedinou porážku, to ještě v základní skupině v utkání proti Skotsku. Rasmus byl procentuálně nejúspěšnějším hráčem (84%) a jeho sestra skončila mezi ženami na druhém místě (80,9%), za zcela mimořádně hrající Kadrianou Lott, která hrála v šesti zápasech z devíti na více než devadesát procent, s celkovým průměrem 88,4%. Švédské pořadatelské město Östersund zklamalo mizivou diváckou kulisou, a to přesto, že se souběžně s mistrovstvím světa mixed doubles tradičně hraje seniorský šampionát (kategorie nad 50 let) v obou kategoriích. Jako evidentně zcela bláhová se ukázala strategie kombinování těchto dvou sportovních podniků z důvodu vzájemné divácké podpory. Seniorky a senioři nezaplnili prostory určené divákům a nevytvořili potřebnou atmosféru. A tak to, co zabíraly kamery, a televizní diváci sledovali na obrazovkách, byly mnohdy jen úplně prázdné tribuny. Po sportovní stránce se ale vše jevilo jako bezchybné. Ve finále domácí Švédové (Wranå , Wranå) porazili Estonce (Kaldvee, Lill) a bronz patří stálicím této disciplíny Norům (Skaslien, Nedregotten). České dvojici (Paulová, Paul) patří šestnáctá příčka, do kvalifikace padají Turci, Novozélanďané, Francouzi a Španělé. Letošní soutěžní sezóna tímto podnikem skončila.
«»
↑ nahoruDvacítka zemí se účastní Mistrovství světa v curlingu 2024, kategorie Mixed Doubles ve švédském Östersundu. Česká republika si díky výsledku z posledního světového šampionátu (15. místo – Zelingrová, Chabičovský) udržela pozici v elitní společnosti a pro letošní rok nasadila mistrovskou dvojici Zuzana Paulová, Tomáš Paul, provázenou trenérem Wadem Scoffinem. Český pár zahájil soutěž dvěma porážkami, jmenovitě se Skotskem a Kanadou. Poté navázal dvěma výhrami s Novým Zélandem a Čínou. Následující tři duely byly rozhodující pro případné umístění v horní části startovního pole. Dvě prohry se zdánlivě „hratelnými“ soupeři (Korea, Austrálie) posunuly ambice českých reprezentantů na účast v play-off do teoretické roviny. Zejména prohra s protinožci, ovlivněná rozkolísáním mentálního nastavení hráčů po vlastním time-outu, jehož výsledkem nebyla jasná a odůvodněná představa o pokračování v endu, mrzela nejvíc. Koncentrovaný a zlepšený výkon Paulových proti Hamiltonovým (USA) však následně přinesl důležitou výhru, která poněkud vzdaluje českou dvojici od té úplně spodní části tabulky. Umístění na předposledních dvou příčkách v jednotlivých skupinách totiž sebou nese povinnost odehrát zápas o udržení v šestnáctičlenné sestavě, která má jistou účast na příštím šampionátu. Naše, v pořadí osmé utkání, se Švédy (Wranå, Wranå), nebylo po dvou inkasovaných trojkách ve druhém a čtvrtém endu snadné zvrátit a výsledek 4 : 7 po sedmi endech (a rozehraném osmém endu) odpovídá rozdílu v úspěšnosti odehraných kamenů, který činí více než dvacet procentních bodů ve prospěch švédské dvojice. Závěrečný duel proti Holandsku bude zápasem o umístění ve skupině, i o celkové umístění. Kromě výsledku na naší dráze bude hrát roli i výsledek zápasu Čína – Korea a Austrálie – Nový Zéland a do konečného umístění může promluvit i tzv DSC (Draw Shot Challenge).
«»
↑ nahoru