TEXT
 
ARCHIV
HLEDAT DLE:
rubrika šampionát/aj.

 

Ani juniorky.

19. prosince 2024 JUNIOŘI
Ani juniorky.

Čtvrtkem, 19. prosince 2024 končí pro české juniory aktuální reprezentační sezóna. Trochu dříve, než bychom si přáli. Ani jedna z českých reprezentací se totiž neprobojovala ze své skupiny do nadstavby, a tím je pro nás vysněný světový šampionát znovu nedostupný. Již dlouhých dvanáct let jsme se nedokázali prosadit do elitní světové desítky a díváme se zpovzdálí na to, jak o nejvyšší juniorské medaile bojují země jako Korea, Japonsko, Lotyšsko, Německo a další. Příští rok na jaře se bude hrát o titul mistrů/mistryň světa v juniorských kategoriích na mimořádně atraktivním místě, v Cortině d´Ampezzo, dějišti Zimních olympijských her 2026. O to větší škoda, že český curling nebude zastoupen. Letos měly blíže k postupu ženy, které skončily na třetím místě ve skupině, a jen kvůli horšímu DSC se nevmáčkly do čtvrtfinálové osmičky. Družstvo skipky Farkové obohacené o početný realizační tým (Horák, Podrábská, Scoffin) se tedy vrací zřetelně s devátým místem, ač oficiální web WCF/Curlit uvádí místo desáté (za Polskem). Ženy jsou tedy lepší než čeští muži o jednu příčku. Oba týmy ze skupiny, se kterými ženy prohrály (Korea, Lotyšsko), prošly soutěží až do samotného finále, kde si pro zlato došly lepší Korejky. Třetími za nimi jsou Číňanky, které nepustily Skotky mezi elitu. Kromě žen ze země, která dala světu curling, se do Itálie nepodívají ani Dánky nebo Američanky, které mají od světové špičky již dvouletou pauzu.


Je zřejmě nejvyšší čas provést odpovědnou analýzu životaschopnosti našeho zkostnatělého, nevhodného a dlouhodobě nefunkčního způsobu práce s adepty na juniorský reprezentační dres a přijmout opatření vedoucí ke změně systému. Odvahu a štěstí v hledání vhodných osob se zkušenostmi, entuziasmem a smyslem pro odpovědnost.


foto: ČSC

 

«»

↑ nahoru

Jičín, curling a světový šampionát.

14. prosince 2024 JUNIOŘI
Jičín, curling a světový šampionát.

V roce 2018 (10. února) jsem publikoval krátký článek týkající se jičínského curlingu na svém osobním blogu: www.kubeska.cz. V textu jsem se vyznal z obdivu a respektu vůči práci jičínského curlingového klubu. Pocity vycházely z několika návštěv a trenérských konzultací přímo na jičínském zimáku. Ač jsem se už tehdy vyslovil pozitivně ohledně talentu některých mladých hráčů, nenapadlo by mě, že jičínský curling se stane významnou základnou juniorských reprezentantů. A to už druhým rokem. V minulém roce ještě v rámci reprezentačního týmu účastnícího se světového šampionátu působili i hosté z jiných klubů, ale letos je družstvo složené pouze z příslušníků klubu hlásícího se k odkazu loupežníka Rumcajse. Na Mistrovství světa juniorů v curlingu – B 2024, které proběhlo v uplynulých dnech ve finské Lohje, jičínští junioři třikrát zvítězili a třikrát prohráli. Poslední rozhodující duel končil měřením v náš neprospěch. To odsunulo Čechy na nepostupové místo. Prakticky pro všechny členy týmu (výjimkou je Kryštof Žďárský, který reprezentoval již loni)), včetně trenéra Ondřeje Bodláka, to byla premiérová účast na podniku organizovaném Světovou curlingovou federací. Postup do elitní společnosti, která odehraje juniorský světový šampionát příští rok v olympijské Cortině d´Ampezzo si vybojovali Korejci, Švýcaři a Japonci. Znovu se nedostalo na Švédy a účasti na MS se nedočkala ani ambiciózní Čína. Český curling má však ještě jedno želízko v ohni, a tím jsou české ženy, které zahájí svou soutěž zítra v poledne (našeho času v 11,00) proti Rakušankám.


Foto: čeští junioři  

 

«»

↑ nahoru

ME 2024 - dobojováno.

23. listopadu 2024 Östersund 2024
ME 2024 - dobojováno.

Česká republika – Polsko, 9 : 6 a Česká republika – Německo, 8 : 5. To jsou výsledky dnešních zápasů českých žen na Mistrovství Evropy v curlingu 2024, divize B. Semifinále druhé výkonnostní skupiny mistrovství Evropy jsou zápasy, ve kterých jde o všechno, jsou to vlastně ta nejdůležitější utkání, která rozhodnou o tom, zda byl šampionát úspěšný, či nikoli. Čeští muži by mohli vyprávět, kolikrát právě tohle klíčové utkání nedopadlo dobře, a bronzové medaile na krku byly slabou náplastí na zmarněné ambice. Systém nám určil za semifinálové soupeřky Polky, se kterými jsme sehráli na začátku základní části vyrovnaný zápas s naší vítěznou tečkou v podobě trojky v posledním endu. Dnes byla znovu výhoda na naší straně, ale po sérii nepřesností v první polovině zápasu jsme byli o dvě dole. Přestávka nám nalila nové síly a v následujících třech endech jsme získali čtyřbodové vedení, které se ukázalo jako rozhodující. Konec zápasu přinesl úlevu, odplavil napětí a zůstala jen radost, že se zase vracíme tam, kde podle našeho názoru máme být, tj. do ÁČKA. Současně zůstávají české ženy ve hře o olympiádu 2026, a to je skvělá motivace do další práce. Následné finálové utkání, ve kterém šlo o barvu medailí a právo vyslechnout a zazpívat si národní hymnu se nevyvíjelo vůbec dobře. Po půlce jsme byli 1 : 5 dole a docela jsme se hledali. Těžko říct, zda to byl pokles koncentrace poté, co jsme dosáhli vytyčeného cíle, tedy kvalifikovat ČR do elitní skupiny pro příští rok, nebo něco jiného. O přestávce jsme si řekli pár uklidňujících a současně motivačních floskulí a ve druhé polovině už jsme Němky vůbec nenechali skórovat. Pak už jen stupně vítězů, česká hymna, fotografování, gratulace a závěrečná party. Díky patří všem hráčkám, bilance deseti výher a jedné prohry je úctyhodná. Oporou byla fyzioterapeutka Petra Benediktová i rodinní příslušníci hráček, kteří zajistili dobrou atmosféru i zázemí pro Zuzku a Bětku. Speciální dík náleží Karolíně Špundové za její úsilí, pečlivost a obětavost. Aneta a Míša byly obdivuhodně šlapajícím front endem a Bětka se Zuzkou zvládly vyřešit všechny zapeklité situace. Prostě když se vyhrává, je všechno zalité sluncem. Jen jedna velká kaňka – obvyklá odměna medailistům, masivní výřez sýru Gruyere byl tentokrát určen jen pro hráče a nikoli pro kouče. Ach jo, to kdybych věděl, tak bych sem nejezdil!


 Foto: tým a galerie

 

«»

↑ nahoru

V Lohje jsou dál.

22. listopadu 2024 Östersund 2024
V Lohje jsou dál.

Mistrovství Evropy 2024 se blíží svému konci. V Lohje už se bojuje o medaile a o majitelkách a majitelích těch bronzových už je jasno. Skotky a Norové. Norové budou po mnoha letech zase na stupních vítězů, poprvé od konce Ulsrudovy éry. Finále, a tedy souboje o evropské tituly obstarají v ženách Švýcarky a Švédky a v mužích Němci a Skoti. V béčku je zatím jasné semifinálové obsazení. V mužích Španělé a Dánové. Druhý duel jsou Poláci a Irové. U žen Češky proti Polkám a Němky proti Holanďankám. Základní část uzavřely Češky prohrou s Rakouskem, a tedy s celkovou bilancí osm výher a jedna prohra. Zítra ráno v devět hodin odstartují utkání, která rozhodnou o zbytku účastníků elitní skupiny evropského mistrovství v příští sezóně. My jsme si vybrali výhodu posledního kamene v prvním endu, žluté kameny a tím na nás zbyl první trénink, vše v souladu s reglementem WCF. Jenom věříme, že nebudeme mít za dráhovou rozhodčí tu, která nám dnes několikrát naordinovala řízený odhoz. Mrzelo nás to.


Foto: Míša a Karolína – proti Finsku 

 

«»

↑ nahoru

Někde je jasno a někde ne.

21. listopadu 2024 Östersund 2024
Někde je jasno a někde ne.

Östersundu ještě není konec základní části šampionátu. Poslední zápasy se hrají zítra a teprve potom bude jasné, kdo se s kým utká v nadstavbě. Zato v Lohje už Round Robin skončil a přinesl několik zajímavých příběhů. Nejprve asi to důležité pro český curling – muži prohráli s Nory, ale díky výhře Rakušanů nad Holanďany si sice o místo oproti loňsku pohoršili, ale celkově osmé místo stačí na těsný postup na jarní mistrovství světa. A také uhájení místa v elitní skupině ME pro příští rok. Spolu s Holanďany padají do béčka Angličané. V ženách jdou do play-off Švýcarky, Švédky, Skotky a Italky a áčko opouštějí Maďarky a Estonky. Na osmém místě s jednou výhrou a o tři a půl centimetru lepším DSC jsou Litevky, které si zahrají svět a zůstanou mezi evropskou elitou. Ale mohly to být klidně Maďarky, které měly kámen na výhru proti Švédkám a stejně tak Estonky, které si přemetly závěrečné draw proti Švýcarkám. Ale už i v minulosti se objevila překvapivá jména mezi účastníky těch nejprestižnějších šampionátů – ke sportu prostě překvapení patří.


České ženy, s Karolínou Špundovou na jedničce jasně přehrály Finky (10 : 4) a vyhlížejí zítřejší závěrečný duel s Rakušankami s vědomím, že budou v sobotu ráno od devíti hodin hrát na dráze D semifinále proti zatím neznámému soupeři. 


foto: muži - osmí na ME

 

«»

↑ nahoru

Nadílka.

20. listopadu 2024 Östersund 2024
Nadílka.

Östersund se zahalil do bílého hávu, ulicemi se prohání čerstvý větřík a mráz barví tváře několika kolemjdoucích do červena. To platí pro ranní cestu z hotelu do curlingové haly, kde už od osmi hodin probíhá šesté kolo základní části mistrovství Evropy žen – b skupiny. Češky hrají na dráze C proti Slovinkám. Máme v paměti semifinálové utkání před dvěma lety v téže hale, kde jsme zvítězili posledním kamenem Bětky Baudyšové/Zelingrové a kvalifikovali Českou republiku pro sezónu 2023/2024 do elitní evropské skupiny. I tentokrát se hraje až do konce a výhra je znovu naše, 7 : 5. Nás to posunuje blíže jistotě postupu do play-off. Naši muži včera prohráli zápas proti Německu (Muskatewitz) a dnes dopoledne trochu překvapivě i proti Rakušanům (Genner). Po polední pauze se Zuzka, Bětka, Míša, Aneta a Karolína chystají na sedmého protivníka, Lotyšky. Klan Regžů evidentně dominuje lotyšskému curlingu. Z pětičlenné sestavy jsou čtyři ženy stejného příjmení a navíc trenérem je Ansis Regža. Nám to však nikterak neimponuje a vítězíme rychle, v šesti endech 11 : 1 a do tabulky získáváme písmeno „Q“ (kvalifikováni do play-off). Večer, v Lohje prohrávají naši muži se silnými Skoty (Mouat) a zbývá jim už jen jediný zápas v základní skupině, proti Norům. Já jdu dnes na večerní trénink s Alžbětou a otestujeme kameny před zítřejším duelem s Finkami.


foto: Aneta v hale

 

«»

↑ nahoru

Čas, čas, čas.

19. listopadu 2024 Östersund 2024
Čas, čas, čas.

Před začátkem našeho dnešního jediného utkání si hlavní rozhodčí pozval zástupce všech týmů na krátký brífink. Jediným tématem byla nespokojenost s tím, jakým tempem jsou odehrávána utkání. Již dříve byla představena kalkulace, která odhaduje délku desetiendového zápasu na dvě hodiny a třicet sedm minut a na základě tohoto výpočtu rozhodčí vyžadují průběžné dodržení přibližných limitů na jednotlivé endy. My s tím nemáme problém, protože jsme zvyklí hrát na „thinking time“, který umožňuje s časem hospodařit podle aktuální potřeby. Ale ani Němky, náš soupeř, není v tomto ohledu nezkušený, tak utkání na dráze F běží tak, jak má. A to včetně vývoje na scoreboardu. Nejprve získáváme celkem lacinou dvojku, a to i díky získané výhodě. Postupně se Němkám (Messenzehl) vzdalujeme a po devátém endu přijímáme gratulaci. 7 : 4 je konečný výsledek. Absolvujeme protažení, krátký mítink a pak konečně můžeme jít na jídlo. Plnohodnotný oběd jsme totiž před utkáním nestihli. Dnes v noci se budou brousit kameny, tak jsme zvědaví, jaká překvapení na nás po ránu (hrajeme od osmi) čekají. Tedy kromě padajícího sněhu a snižující se teploty.

 

«»

↑ nahoru

Bagy v hale u ledu.

18. listopadu 2024 Östersund 2024
Bagy v hale u ledu.

Před dnešním zápasem proti Ukrajinkám jsem si byl pro koště uložené za plentou na dráze číslo jedna, kterou pro tento účel vyhradili pořadatelé. V řadě srovnané černé bagy ve mně vyvolaly vzpomínku na příběh, který jsem před nějakou dobou četl. Je to sto dvanáct let, kdy ztroskotal Titanic a v rámci záchranné akce byla některá mrtvá těla po vyzvednutí z moře převezena do Mayflower Curling Club a uložena v pytlích na ledovou plochu. Celý klub tehdy sloužil jako márnice. Pamatuju si dokumentární fotku, na níž jsou pytle s ostatky připomínající vaky na košťata. Podobnou historii má i skotský curlingový klub v Lockerbie, kde po letecké katastrofě (1988) posloužila ledová plocha v hale ke stejnému účelu. A vypadalo to tam dost podobně.


Ale dost morbidních spojitostí a souvislostí. Zajímavé momenty přináší i běžný program Mistrovství Evropy v curlingu 2024. Za přítomnosti několika uniformovaných, ale i v civilu oděných policistů, jsme nastoupili proti skotským koučem Harrym Gowem vedenému týmu mladých Ukrajinek. Mezitím, co jsme trénovali a hráli, popíjeli policisté nabídnutou kávu a sledovali dění v klubu. Zatím nevynechali jediný zápas izraelské reprezentace, která však dnes brzy prohrává utkání proti Maďarům. Izraelci záhy opouštějí halu a policisté se zvedají a loučí se s personálem. My mezitím drtíme soupeře 10 : 1, odcházíme na oběd a začíná nám trochu delší volno. Já doháním manko v pracovních záležitostech, ale večer mě čeká pravidelný trénink, na který vyrazíme s Karolínou kolem osmé. Posílám blahopřání klukům do Lohje. První výhru (nad Holandskem) vnímám jako začátek cesty k několika dalším vítězstvím. Do Prahy posíláme gratulace novým mistrů republiky v kategorii mixed doubles juniorů (Krupičková, Blaha).

 

«»

↑ nahoru

Chystá se změna. Počasí.

17. listopadu 2024 Östersund 2024
Chystá se změna. Počasí.

Patrně bude sněžit a o pár stupňů se sníží teplota. Chodíme do haly většinou pěšky, protože zastávky autobusu (placeného) nejsou ideálně rozmístěny tak, abychom mohli místní MHD výhodně využít. Sledujeme tedy počasí, abychom byli připraveni, pokud opravdu dojde ke změně. V průběhu našeho ranního zápasu (od osmi hodin, trénink od 7,30) běžel v klubu přenos zápasu z Lohje mezi Švédy a nakonec úspěšnějšími Švýcary a my jsme na „benči“ po očku sledovali výsledek zápasu našich proti Italům na sousední dráze. Češi sice prohráli, ale evidentně po boji. Po devíti endech bylo srovnáno díky trojce v předposledním endu a nakonec prohra o jediný bod. Statisticky se chlapci po dvou utkáních drží uprostřed pole, což je slibné pro další průběh. Ženy hrály proti Holanďankám (Bomas). Poměrně mladý nizozemský tým odehrál velmi slušný zápas a v některých fázích nám solidně zatápěl především díky dobrému výkonu back-endu. Hrozil extraend, který by se hrál s naší výhodou, ale draw Vanessy Tonoli bylo o něco delší a Nizozemky tak na potřebnou dvojku nedosáhly.


Od šestnácti hodin jsme podle rozpisu měli na programu Angličanky (Fowler). Tentokrát jsme si výhodu do začátku nevybojovali, protože Angličanky byly přesnější než my. Úvod nás zastihl trochu nepřipravené na přesnou hru soupeřek, ale postupně jsme se zlepšovali, až jsme se dostali do vedení o jeden bod po trojce v pátém endu. Rozhodnutí přišlo v osmém endu, kdy jsme po blanku v sedmém endu uštědřili Angličankám čtyřku a po ní ještě jedničku. 9 : 4 je konečný výsledek. Po třetině základní části máme tři výhry. Ale zůstáváme pozorní, aby nás něco nepřekvapilo. Venku sněží a fouká a to je zatím to jediné, co je trochu nečekané. 


V Ostersundu sněží - ilustrativní foto

 

«»

↑ nahoru

Polky.

16. listopadu 2024 Östersund 2024
Polky.

Zaznamenali jsme informaci, že čeští muži podlehli Švédům, ale samozřejmě jsme se plně koncentrovali na náš první zápas. Soupeřem jsou Polky, které vede zkušený trenér Brian Gray. My máme první trénink, protože jsme nevyhráli los, který rozhodoval o pořadí tréninků. Bývá lepší mít ten druhý, protože podmínky, za kterých týmy absolvují oněch druhých přípravných devět minut jsou bližší těm, které budou následně panovat po většinu utkání. Díky dvěma lepším Last Stone Draw získáváme výhodu pro první end a celkem ofenzivně zahajujeme tento šampionát. Skórujeme jedničkou a Polky vzápětí oplácejí. Ve třetím endu hrajeme velmi přesně a před posledními kameny stojíme v nadějné pozici, možná i na pětku nebo šestku. Skipka Lipinská vyráží svým posledním hodem dva naše kameny, ale my dohazujeme na pět a jdeme do slibného vedení. Polky v dalším průběhu trochu stahují náš náskok a v sedmém endu uhrávají, po naší chybě, dokonce trojku. Ale my v devátém endu trojku vracíme a výsledek 11 : 7 už zůstane na scoreboardu až do konce. Důležité a příjemné vítězství. Po konci rundy si ještě povídáme s rozhodčími o některých letošních novotách a shodujeme se, že některé změny nejsou ve prospěch hry a nevhodně zasahují do natrénovaných návyků hráčů. Protože jsme nestihli oběd, nahrazujeme večeři v oblíbené thajské restauraci. Všichni půjdou brzy spát, protože zítra hrajeme od osmi ráno proti Holanďankám (kouč Kleibrink, nám dobře známá z Tallinnu). Jen Karolína a Karel mají ještě povinnosti v hale – večerní trénink.


Foto: oslavenec Bětka – 200 odehraných zápasů v rámci soutěží WCF 

 

«»

↑ nahoru

Opět v Östersundu. Po dvou letech.

15. listopadu 2024 Östersund 2024
Opět v Östersundu. Po dvou letech.

Švédové se ujali organizace letošního béčkového evropského šampionátu patrně proto, že mají s podobnými podniky bohatou zkušenost. Hrálo se tady MS juniorů, světová kvalifikace juniorů, ale i mistrovství Evropy A a B společně, a další. Hlavní „venue“ je však pro rok 2024 v Lohje (Finsko), kde se koná Mistrovství Evropy v curlingu – skupina A. Do Lohje také odjeli čeští muži, kteří v loňském roce těsně uhájili právo zůstat v elitní skupině, zatímco ženy mají právě v Östersundu za úkol se mezi evropskou špičku vrátit.


Zuzana Paulová, Alžběta Zelingrová, Michaela Baudyšová, Aneta Müllernová, Karolína Špundová, Petra Benediktová (fyzio) a Karel Kubeška (coach) doletěli včera před půlnocí do švédského městečka Östersund (64 tisíc obyvatel), kde se část výpravy ubytovala v eponymním hotelu. Druhá část bydlí v domku nedaleko curlingové haly. Dnešní polední program zahrnoval setkání týmů s organizátory, předturnajový trénink a další nezbytné organizační formality, například akreditaci. Celkem dvacet šest družstev obou kategorií zaplnilo nevelký prostor v zázemí místního curlingového klubu a vyslechlo informace, které přednesla ředitelka šampionátu Eeva Roetlisberger. Zavádí se nový způsob sledování plynulosti hry, založený na statistických datech z dříve odehraných zápasů, chybí tedy časomíra, neřeší se problematika hog-line, rozhodčí nejsou pověřeni tím, aby měřili kameny v případě nejasného výsledku endu, a tak dále. Současně se dále přitvrzuje v oblasti kontroly jednotného oblečení, uváděných sponzorských log a hlídání používání košťat v souladu s postupně se vyvíjejícími pravidly.


Hodinový trénink, který nám umožnil odházet desítky kamenů na všech pěti drahách, prozradil, že kvalita ledu je velmi dobrá a pokud vydrží a příliš se nezmění, mohl by to být příjemný turnaj. Kameny jsou čerstvě nabroušené, mají tedy dobrou točivost. Navíc bylo řečeno, že je možné, že dojde k jejich údržbě ještě v průběhu základní části. Obvykle sahají icemakeři k druhému přebroušení jednu nebo dvě rundy před play-off, aby bylo zajištěno, že parametry „running surface“ budou dokonalé na zápasy, které rozhodují o medailích, postupech a sestupech. Celý český tým se již těší na zítřejší první duel - proti Polsku. Držíme palce klukům do Lohje a současně zdravíme Annu a Kláru, které nám doma, se svými ratolestmi fandí.


 Foto: tým  

 

«»

↑ nahoru

Prague Classic 2024.

10. listopadu 2024 PELL-MELL
Prague Classic 2024.

Tucet mužských curlingových týmů odehrálo v druhém listopadovém víkendu turnaj, který je označen jako třístovka. Místem konání byla roztylská curlingová hala. Týmy byly rozděleny do dvou skupin po šesti a vždy tři postupovaly do nadstavby. Přes úplnou absenci zahraničních reprezentačních týmů se šestici českých družstev nepodařilo, až na čestnou výjimku národního týmu mužů, uspět. Klíma, Černovský, Jurík, Klípa a Boháč prohráli sice ve skupině s italským týmem (Pimpini) a pak ve finále s Nymanem (Švédsko), ale zachránili prestiž českého curlingu, který se jinak v jednotlivých skupinách krčil ve spodní části tabulky. Výsledné druhé místo Čechů je zopakováním výsledku z loňska. Snaživý výkon byl k vidění od českých juniorských reprezentantů (Pěnička, Žďárský, Kaska, Krátký, Tahal). Nejprve těsně prohráli s Poláky (Stych), výrazně prohráli s později čtvrtými Nory (Harstad), poté vykřesali naději na postup výhrou nad aktuálně třetím českým mužským týmem (Vedral). Závěrečná dvojice zápasů hraných těsně za sebou ale už výhru nepřinesla. Přesto se čeští junioři v soutěži dospělých týmů neztratili a předvedli slibný a důstojný výkon. Třetí místo vybojovali Italové. Trofej náleží znovu mladým Švédům (Nyman, Patz, Mabergs, Olofsson), stejně jako v loňském roce.  Věřme, že se bezproblémové konání pražského turnaje odrazí v nárůstu zájmu a vyšší účasti v příštím ročníku.


foto: vítězové ze Švédska

 

«»

↑ nahoru

Semifinále se Švédkami.

27. října 2024 LIBOC 3Ž Sundbyberg 2024
Semifinále se Švédkami.

Věděli jsme, že to bude těžké, ale že se nám utkání zhroutí ve třetím endu jsme si nemysleli. V prvním endu jsme po chybách na obou stranách „dotlačili“ soupeře do jedničky – čili „klasickej steal“. Druhý end byl cílený blank a třetí se rozvinul spíše na středu, kde jsme drželi jedničku s mlhavou nadějí na dvojku. Anna Hasselborgová se trochu bála, abychom nedali víc než jedna a tak svým prvním kamenem zahrála guard, kterým konzervovala naší jedničku v kruhu. My se následně rozhodli, že riskneme angle raise, kterým bychom si vytvořili prostor na možné skórování dvojkou. Stačilo však minout správný bod o pár milimetrů a došlo k vyražení obou našich dobře umístěných kamenů a poněkud smolně k vytvoření situace, ve které měl náhle soupeř čtyři lepší kameny v kruhu a hrál. Švédky ještě přitlačily umístěním dalšího kamene do bodované pozice. Bezmála neřešitelný úkol pro náš tým vyústil v posunutí dalšího švédského kamene do lepší pozice, než byl v tu chvíli náš jediný kámen v kruhu. Inkasovaná šestka znamenala konec všem nadějím na postup do finále dobře obsazeného turnaje v Sundbybergu. Ještě jsme odehráli dva endy, ale soupeř si vývoj pohlídal i pomocí brilantního wicku corner guardu. Zklamání z neúspěchu se po úměrné době změnilo v dobrý pocit ze čtyř výher, mimo jiné i nad účastnicemi A skupiny mistrovství Evropy. Celkově dělené třetí místo je příslibem k blížícímu se Mistrovství Evropy 2024 ve švédském Ostersundu. A blahopřejeme českým juniorům k třetímu místu v oselském turnaji EJCT, který probíhal ve stejném termínu.


foto: tým po utkání s Estonskem - Špundová, Zelingrová, Baudyšová, Müllernová

 

«»

↑ nahoru

Cesta do nadstavby.

26. října 2024 LIBOC 3Ž Sundbyberg 2024
Cesta do nadstavby.

Výhra proti Angličankám nás mohla dostat na druhé místo ve skupině a dost vysoko v celkovém rankingu po dohrání základních skupin. Samozřejmě čím výše budeme, tím přijatelnějšího soupeře dostaneme. Po trochu opatrnějším začátku jsme se po šesti endech dostali do vedení 5 : 1, a byl to rozhodující náskok. Dokonce jsme pak chvíli žili na to, že bychom mohli být celkově druzí, tím se vyhnout kvalifikačnímu zápasu a jít přímo do semifinále, ale to vzalo brzy za své. Systém turnaje nám na večer přidělil dobře známého soupeře – Estonky (Turmann). Hrálo se na dráze A, kterou lemuje dlouhá řada oken směřujících do zeleně s výhledem na malý rybníček. Snažili jsme se přečíst, zda prosklená stěna haly nemá nějaký vliv na kvalitu ledu, ale pokud vůbec, tak rozhodně nepříliš výrazně. Snad jen, že led poměrně brzy zpomalil, a to právě v té podélné části dráhy u stěny. Duel byl vyrovnaný a rozhodlo jen několik kamenů. Za zmínku stojí přesný triple take-out Tuivike, precizní hit and roll Zelingrové, vysoce efektivní metení dvojice Müllernová, Baudyšová a dobré oko Špundové v rozhodujících situacích. Výhra 6 : 2 v tomto utkání nás posílá do semifinále, znovu proti Hasselborg. Ráno v devět. Čas se mění o hodinu, tak si trochu přispíme.


A taky po očku sleduju jak se daří našim juniorům v Norsku a zatím postupují pavoukem dál a dál. Tak hodně štěstí do pokračování tam v Oslu na EJCT.


foto: potíže proti Estonkám ve druhém endu 

 

«»

↑ nahoru

Proti Švédkám.

25. října 2024 LIBOC 3Ž Sundbyberg 2024
Proti Švédkám.

Protože v rámci pětičlenných skupin je vždy při hrané rundě pro jeden z týmů takzvané „bye“, měli jsme volné dopoledne i začátek odpoledne. Využili jsme to pro návštěvu centra Stockholmu, kde jsme se prošli pěší zónou, zhlédli střídání stráží před městskou radnicí a zašli si na masové koule do ikeové restaurace. V podvečer jsme se přesunuli do haly, kde už na nás čekal dnešní soupeř. Jeden z nejlepších týmů současnosti, švédské reprezentantky a zlaté olympijské medailistky z roku 2018 – tým vedený Annou Hasselborg (dále S. Mc Manus, A. Knochenhauer, S. Mabergs, J. Heldin, trenér K. Lindstroem). Proti těmto Švédkám jsme hráli již mnohokrát, ať už na turnajích nebo šampionátech a řada těchto duelů byla napínavá až do posledních okamžiků. Poslední vzájemné stockholmské utkání, hrané před několika lety v hale Danderyd dokonce dospělo až k měření v rozhodujícím endu. Ale co je to platné, výhru jsme si zatím nepřipsali. A to ani tentokrát. Po sedmi odehraných endech bylo skóre srovnané, ale v osmém endu si výborným double take-outem Sáry Mac Manus vytvořily seveřanky příznivou pozici do závěru a tu se jim podařilo udržet. Nás čekají zítra Angličanky (Fowler).


foto: hala se zrcadly

 

«»

↑ nahoru

Sundbyberg Open - 2024.

24. října 2024 LIBOC 3Ž Sundbyberg 2024
Sundbyberg Open - 2024.

Již v uplynulé sezóně měly české curlerky v plánu tento turnaj absolvovat. Z organizačních důvodů to však nevyšlo, tak letos se představují v tomto útulném stockholmském klubu vůbec poprvé. Čtyřdráha, která je součástí rozsáhlého sportovního komplexu, oslavila před nedávnem padesáté výročí existence. Na dnešní program se přišel podívat i čestný president klubu Hakan Sundstroem s manželkou a bylo milé se zase po letech potkat a sdělit si navzájem novinky. Češky, konkrétně Aneta Müllernová, Karolína Špundová, Michaela Baudyšová a Alžběta Zelingrová, zahájily čtvrtek hodinovým tréninkem, na kterém je přivítal ředitel turnaje Henrik Alexander. První zápas zvládly vítězně proti švýcarskému týmu hrajícímu pod hlavičkou tří curlingových center (Flims, St. Gallen, Baden), když konečné skóre na výsledkové tabuli bylo 8 : 4. Druhé utkání bylo vyrovnané až do samého konce, kdy do osmého endu vstupovaly Češky s vedením o dva body, a to stačilo, aby si po závěrečném hitu mladší ze sester Hürlimannových, mohly připsat druhou výhru, tentokrát o jediný bod - 5 : 4. Podmínky pro hraní jsou velmi dobré. Rychlost ledu je již na konci prvního tréninku 14,5 a následně se pohybuje mezi 14,5 a 15,2 v závislosti na zvolené trajektorii. Točivost na úrovni pěti až pěti a půl stopy s výrazným finišem je skvělá pro kreativní a současně agresivní pojetí hry. Zatím nás to tady baví a věříme, že nám to vydrží.


foto: sympaticky srovnaná madla ve švédských barvách na kamenech za drahami   

 

«»

↑ nahoru

EJCT 2024 - Praha.

6. října 2024 JUNIOŘI PELL-MELL
EJCT 2024 - Praha.

Dvanáct mužských a dvanáct ženských týmů bylo rozděleno vždy do tří skupin po čtyřech pro účely odehrání základní části juniorského turnaje okruhu World Curling Tour. V pestré paletě účastnických zemí nechyběly v každé kategorii ani dva české týmy. V obou případech to byly reprezentační týmy a také druzí v pořadí z mistrovství republiky. Systém hry, stejný pro ženy i muže, zahrnoval přímý postup ze skupin celkem pro čtyři nejlepší družstva, a tak zvané kvalifikační utkání pro všechny ostatní. V kvalifikační síti uvízl sice tým Krupičková, ale další tři čeští zástupci postoupili do čtvrtfinále. Nejlépe se nakonec dařilo týmu Farková, který až ve finále podlehl Němkám a umístil se tedy na solidním druhém místě. Mužské semifinále už bylo bez české účasti. Jičínští curleři (skip Pěnička), kteří jsou českou reprezentací, nestačili ve čtvrtfinále na Nory a spolu s druhým českým týmem (Ledoletci) obsadili páté až osmé místo. EJCT 2024 mělo letos příjemnou a klidnou atmosféru. Na rozdíl od minulých ročníků nebylo osazeno žádnými rozhodčími, podobně jako před týdnem konané Prague Ladies International. Je to velký skok – ze tří na nulu. V některých momentech erudovaný rozhodčí chyběl, ale po pravdě těch momentů nebylo příliš mnoho.  Tým juniorů A odehrál svých pět zápasů na dvou vnitřních drahách, což bylo sice příjemné, ale trochu překvapivé. Naopak B-tým hrál jen na vnějších drahách a v rámci skupiny hrál ze tří zápasů dva na déčku a se stejnými kameny. Možná by pro příště stačilo rozdělení na dráhy jednoduše zrevidovat. Nefunkční monitory v restauraci jsou už pro nás samozřejmě přijímaným evergreenem, nad kterým se pozastavovali jen Kanaďané, kteří přivezli do Prahy talentovaný tým úspěšných juniorek (Plett). Relativně slušná návštěva v publiku, lepší led než obvykle a nadšení mladých hráček a hráčů udělaly z prvního říjnového víkendu příjemný curlingový zážitek.


Foto – tým Pěnička

 

«»

↑ nahoru

Prague Ladies International.

29. září 2024 PELL-MELL
Prague Ladies International.

Druhá edice pražského curlingového turnaje série World Curling Tour kategorie 200 proběhla za účasti třinácti týmů, z nichž bezmála polovina byly týmy juniorské, ať už dva domácí či po jednom z Itálie, Kanady nebo Německa. Rozpis turnaje na dvě nestejně velké skupiny neumožnil týmům hrát se všemi soupeři uvnitř skupiny, a tak třeba aktuální česká ženská reprezentace minula pozdější vítězky turnaje, německý tým Messenzehl. Ze skupiny vzešly dva týmy přímo postupující do semifinále a dvě dvojice pro kvalifikační zápasy, které se odehrály v neděli ráno. Jedno semifinále svedlo proti sobě Kanadu a Itálii a druhé přineslo reprízu loňského finále, derby mezi dvěma aktuálně nejlepšími českými týmy. Do finále se stejně jako loni probojovaly ženy ze Savony H (skip Nemčoková), ale nedokázaly svůj loňský triumf zopakovat a vzdaly svým německým soupeřkám po sedmi endech. Led, který vykazoval některá záludná místa a překvapivé trajektorie, vyžadoval výtečné a mimořádně pozorné čtení týmem a rovněž nadstandardní přizpůsobivost jednotlivých hráček. Do nadstavby se neprobojovala ani jedna z tzv. „áčkových“ reprezentací, tj. účastnice listopadového mistrovství Evropy – skupiny A. Ani Maďarky, Litevky a ani Turkyně se mezi šestici postupujících nedostaly. Na čtvrtém místě skončil český národní tým (Zelingrová) a na pátém až šestém juniorské mistryně republiky, tým Farková. 


foto: Sara Messenzehl

 

«»

↑ nahoru

Nadstavbová osmička je bez Češek.

21. září 2024 Basel 2024 LIBOC 3Ž
Nadstavbová osmička je bez Češek.

Systém turnaje v Baselu zahrnuje závěrečné sečtení výsledků napříč skupinami s přidaným kritériem tzv. LSD, nebo přesněji DSC. Osm nejlepších postupuje do nadstavby. V dopoledních zápasech obě české reprezentace prohrály, béčko s mladými Norkami a áčko s Italkami (Constantini). Protože oba české týmy již mají po dvou prohrách, jsou šance na postup do čtvrtfinále zanedbatelné. Odpolední zápasy přesto přinesly zajímavé momenty, neobvyklé herní postupy a také jednu výhru. Spolu s tím potvrzení, že výsledky ani jednoho z českých družstev na play-off v letošním basilejském turnaji nestačí. Tým hrající pod názvem Synáčková, ale skipovaný Lindou Nemčokovou, porazil v závěrečném duelu švýcarský tým vedený mladší ze sester Schwallerových. Neobvyklý průběh mělo utkání Zelingrové proti Heretier. Po nedobré sérii, ve které soupeř uhrál osm bodů v řadě i díky dvěma „pikům“, přišla čtyřka Češek a do posledních dvou endů jsme šli o dva dole bez výhody. Ještě v sedmém endu jsme si vytvořili šanci na další „steal“, dokonce dvou bodů, ale Švýcarky situaci ustály díky na poslední chvíli uhrané jedničce. V osmém endu hrála Bětka double na trojku a tím extraend, ale z kruhů odjel jen jeden kámen a senzace se nekonala. Ač se nepodařilo navázat na loňské čtvrtfinále, jako součást přípravy na ME 2024 splnil letošní turnaj svůj účel. Navíc počasí vyšlo skvěle.


foto: hala s pěti drahami

 

«»

↑ nahoru

Dvojice zápasů hned za sebou.

20. září 2024 Basel 2024 LIBOC 3Ž
Dvojice zápasů hned za sebou.

V ranní rundě prohrála česká reprezentace B se skotským týmem Henderson, aby si odpoledne spravila chuť proti silnému a zkušenému švédskému týmu Wrana. V zajímavém závěru využily Češky velké chyby soupeře a po vyrovnaném průběhu získaly ve svůj prospěch poslední end. Reprezentace A vysoko porazila mladé Švýcarky (Arnold – Heinimann) 9 : 2. Večerní runda hraná vzápětí po kratičké pauze, ve které jsme stihli dobrou večeři, obsahovala duel našeho týmu a již dlouho na okruhu dobře hrajícího družstva skipovaného Xenií Schwaller. Výsledkově se oba týmy přetahovaly až do samotného konce. Do posledního endu šly Češky o jedna dole s výhodou. Švýcarky předvedly výtečnou rozehru, a ukázaly v čem je síla dvou nověji instalovaných pravidel, a sice no-tick a pět kamenů ve FGZ. Poslední kámen hraný Bětkou ještě měl potenciál na to, abychom v případném extraendu Švýcarkám oplatily stejnou mincí, ale přece jen jeden žlutý kámen zůstal jako lepší. Prohra mrzí, ale výkon je příslibem do pokračování v turnaji.


foto: tým po prvním utkání ve skupině

 

«»

↑ nahoru