TEXT
 
ARCHIV
HLEDAT DLE:
rubrika šampionát/aj.

 

Po půl roce znovu turnaj!

13. září 2020 LIBOC 3Ž PELL-MELL
Po půl roce znovu turnaj!

Dvacet týmů v roztylské hale zase (po půl roce) hrálo curling. Startovní pole oproti předpokladu poněkud prořídlo a Covid 19 způsobil, že ze zahraničí dorazili pouze Slovinci a Poláci. Čtyři česká ženská družstva a tři juniorské týmy byly také součástí triple knock-out systému. Na většině účastníků byla znát dlouhá herní pauza i tréninkový výpadek. Všichni ale dávali najevo velkou snahu a radost z toho, že zase mohou být na ledě. Hala měla být původně otevřena - podle slibu vedení svazu - již v polovině srpna, technické obtíže, vyvolané neznámými okolnostmi však vyústily ve skoro čtyřtýdenní zpoždění. Nakonec musel být povolán icemaker ze Slovenska, který založil ledovou plochu a provedl základní instruktáž nově sestaveného technického týmu. Hráči i hráčky se potýkali s nástrahami omrzlých krajů drah, mizejícím pebblem a mnohými flat-spoty, ale současně oceňovali solidní rychlost i přiměřenou točivost kamenů. Do nedělního finále se probojovaly družstva Zbraslavi (skip Lukáš Klíma) a Sokola Liboc (skip Anna Kubešková). Turnaj nakonec vyhrál reprezentační tým mužů, ale hrdinkami se staly libocké ženy, které získaly skalpy několika mužských extraligových mužstev a blýskly se odhodlaným a soustředěným výkonem. Gratulace Lukášovi, Markovi, Jirkovi a Samovi. Uznání Anně, Bětce, Petře, Ežen a Míše. Kvalita obou reprezentačních týmů je na začátku sezóny potvrzena. Díky patří rovněž statečným organizátorům, kteří i ve ztížených podmínkách vše zvládli. 

 

«»

↑ nahoru

Na léto plánujeme nymburský standard.

16. dubna 2020 LIBOC 3Ž
Na léto plánujeme nymburský standard.

Při plánování letního soustředění ve Sportovním centru Nymburk (kde jinde?) jsem narazil na pár fotografií v příslušné složce mého počítače. Z fotek je patrné, že již dekádu úspěšně hrají curling, reprezentují Českou republiku a dokonce vozí medaile curleři a curlerky, kteří prošli letními kempy. A co víc, jsou inspirací pro nastupující generaci, dnešní mladé hráče curlingu. Náplní našich každoročních soustředění je především zlepšení fyzické kondice, ale nejen to. Přes plavání, míčové a raketové sporty, dále posilovny, technogymy a testování pro nás méně obvyklých sportovních disciplín se dostáváme i ke komunikaci, nácviku koncentračních postupů, taktice a psychologii sportu. Nymburk nám vždy nabízel i něco navíc, a tím je setkávání s naší atletickou reprezentační špičkou včetně olympijských medailistů, špičkovými sportovci z oborů jako je lukostřelba, basketbal, házená, atd. Dokonce i některá méně obvyklá seskupení nacházejí pravidelně útočiště v nymburském areálu. Je to například přípravný seminář fotbalových rozhodčí, kteří zde trénují vytrvalost, obratnost, sílu, ale i komunikaci, ověřují si znalost pravidel a schopnost řešit složité situace. Přesně jako my. V galerii je pár fotografií z minulých soustředění a pochybuji, že by některý z účastníků prohlásil, že nymburský přípravný kemp je zbytečná aktivita, která nic užitečného nepřináší. Já už se na náš červencový termín těším a věřím, že nám to nic nezhatí.

 

«»

↑ nahoru

Nymbáč, Nymbas, Nymbi (NIMBY).

7. července 2019 LIBOC 3Ž
Nymbáč, Nymbas, Nymbi (NIMBY).

Slyšeli jsme už spoustu zkratek či úprav názvu středočeského městečka Nymburk. Pro nás je ale důležité, že se k nám tady chovají hezky, že tady dobře vaří, že je tady bazén a whirlpool a taky tělocvičny, kurty a atletický ovál s lehkoatletickými sektory. Tradičně jsme si zkusili hodit oštěpem a ještě nás čeká koule a disk, ale podstatná je kondiční příprava na nadcházející sezónu. S tím nám vydatně pomáhá Eva Králová (na fotce uprostřed). Protože bylo trochu chladněji a hlavně foukal silný vítr, využili jsme basketbalovou halu a dali si streetovou verzi basketu. Po simulaci metení a kruhovém tréninku ve velké posilovně jsme absolvovali krátký večerní meeting a třetí den pobytu je ve zdraví za námi. Ano, to, že zatím "ve zdraví" je zcela zásadní.

 

«»

↑ nahoru

Jeden z nejúspěšnějších ženských sportovních kolektivů současnosti.

9. dubna 2018 LIBOC 3Ž
Jeden z nejúspěšnějších ženských sportovních kolektivů současnosti.

foto: Anna ukazuje čtyři prsty na znamení čtyř titulů v řadě.


Možná to některé z vás bude zajímat. Český ženský curling potvrdil svou pozici v absolutní světové, a tím i evropské špičce. Podle výsledků posledního světového šampionátu jsme šestí na světě a třetí v Evropě (po Švédsku a Rusku). Jsou to vylepšená maxima z loňského roku. Tým Anny Kubeškové vyhrál loni evropské Masters, říjnové WCT ve Wetzikonu, úspěšně odehrál ME, těsně mu unikla olympiáda a letos se pasoval do role druhého nejoblíbenějšího a nejpodporovanějšího týmu (po Kanadě) na Mistrovství světa žen v kanadském North Bay. Hraní před zaplněným zimním stadiónem, autogramiáda, na které čeká fronta dlouhá několik desítek metrů, opakovaná interview pro TV stanici, kterou sleduje několik milionů diváků. To jsou pro české curlerky velmi neobvyklé atributy provázející jejich sportovní zápolení. Anna, Alžběta, Terka, Klára a Ežen zvládly svou novou úlohu sportovních celebrit s grácií, pokorou a vstřícností, která jim zajistila respekt a obdiv kanadských fanoušků curlingu. Bohužel bez reakce nejen českých sportovních médií, ale takřka i bez povšimnutí samotného curlingového svazu. Kde se to všechno vzalo? Je to štěstí, náhoda, shoda okolností? Především je třeba říct, že zdravým základem úspěchu jsou samotné hráčky. Kombinace charakterových vlastností, komunikačních schopností a kondičních potenciálů tvoří šťastnou konstelaci, která pomáhá nastavit vysokou kvalitativní laťku týmu. Nezbytnou nadstavbou, která z individualit tvoří tým, je pracovitost, odhodlání a sportovní srdce. Dvacet let – nejprve děvčata, nyní mladé ženy – se krok za krokem přetvářejí v atletky, nebo chcete-li ve výkonnostní sportovkyně. Tisíce hodin individuálních a týmových tréninků, mnoho set zápasů, desítky hodin strávených v posilovně a na letních kempech z nich učinily jeden z nejúspěšnějších ženských sportovních kolektivů současnosti. Čtyři tituly mistryň republiky v řadě, spolu s ostatními úspěchy, činí opravdu z týmu Anny Kubeškové fenomén současnosti, a to nejen v zimních sportech. Je jasné, že bez podpory rodin, partnerů, podporovatelů a sponzorů by bylo všechno mnohem složitější, až nemožné. Přesto existují rezervy. Není například úplně zřejmé, proč Český svaz curlingu nevyužívá žádným způsobem faktu, že má ve svých řadách tak kvalitní ambasadory. Nejen, že neprobíhá žádná publikace dosažených úspěchů v masmédiích, kterou by inicioval svaz, ale dokonce se nenašel ani jediný člen vedení, který by týmu poblahopřál k umístění na světovém šampionátu. Trpkou třešní na zkyslém dortu je ignorování medailového ceremoniálu vedením svazu po jednoznačném a dominantním vítězství curlerek Sokola Liboc v české extraligové soutěži. „Zatímco hlavním cílem curlingu, jako hry, je poměřit schopnosti hráčů, smysl curlingu vyžaduje férovost, přátelské vystupování a důstojné chování.“ – tolik citace z preambule pravidel curlingu. To jen pro připomenutí.

 

«»

↑ nahoru

Dominance týmu Liboc 3 - ženy.

31. ledna 2018 LIBOC 3Ž
Dominance týmu Liboc 3 - ženy.

foto z kvaldy 2018


Stálice na české ženské curlingové scéně se jmenuje Sokol Liboc 3. Anna, Bětka, Terka, Klára a Ežen mají ve svém arzenálu vše, čím by měl ambiciózní amatérský tým reprezentující v olympijském medailovém sportu disponovat. V první řadě je to kombinace sebevědomí a pokory s přiměřenou vahou na obě strany této mince. Dále jsou to technické schopnosti, velmi dobrá kondice, strategický um a sportovní srdce. Realizační tým, který se podařilo utvořit kolem těchto talentovaných dívek má rovněž svou kvalitu. Tak, aby mohl tým snít o pozvednutí úrovně na alespoň poloprofesionální kvalitu, je však třeba zajistit ještě trochu více peněz, které vytvoří časovou rezervu, ve které bude možno schopnosti a dovednosti ještě více rozvinout. Svaz je schopen zajistit pouze část nezbytných prostředků, ale to, co by mohl udělat zcela jistě, je vytvořit prostor pro účast tohoto týmu na mezinárodních soutěžích, pomoci v oblasti marketingu a prostě se pokusit vytvořit z tohoto úspěšného týmu výkladní skříň našeho sportu. Nebo alespoň neškodit.

 

«»

↑ nahoru

Dominance CC Sokol Liboc 3.

15. května 2017 LIBOC 3Ž
Dominance CC Sokol Liboc 3.

Anna Kubešková, Terka Plíšková, Klára Svatoňová, Bětka Baudyšová a Ežen Kolčevská.


To je pětka dominujících žen v českém curlingu současnosti. Mají za sebou úžasnou sérii řady výher na turnaji Masters v St. Gallen, která navázala na výhry v české extralize. A teď osm vítězství za sebou v play-off české ženské extraligy. Super výkon a známka toho, že dlouhodobá tvrdá práce se vyplácí.

 

«»

↑ nahoru

Kvalifikační turnaj o pozici reprezentace na ME 2015

18. října 2015 LIBOC 3Ž
Kvalifikační turnaj o pozici reprezentace na ME 2015

Mistr České republiky v curlingu žen, tým Sokola Liboc obhájil svou pozici a suverénně zvítězil v národní kvalifikaci. Tým vedený skipkou Annou Kubeškovou vyhrál dva finálové zápasy nad družstvem Savony a bude hájit české barvy na listopadovém mistrovství Evropy. V mužích vyhrál tým Kolibris (skip David Šik), který porazil aktuální mistry z Brna. Oba české týmy budou na ME usilovat o postup na mistrovství světa a vytvoření dobré pozice pro účast na Olympijských hrách 2018. Na přípravu zbývá týmům pouhý měsíc. Ženy jedou ve složení Anna Kubešková, Alžběta Baudyšová, Tereza Plíšková, klára Svatoňová a Ežen Kolčevská. Trenérem je Karel Kubeška. Družstvo Kolibrisu má své stálice v hráčích D. Šikovi, R. Boháčovi, E. Šikovi a T. Paulovi.

 

«»

↑ nahoru