TEXT
 
ARCHIV
HLEDAT DLE:
rubrika šampionát/aj.

 

Po půl roce znovu turnaj!

13. září 2020 LIBOC 3Ž PELL-MELL
Po půl roce znovu turnaj!

Dvacet týmů v roztylské hale zase (po půl roce) hrálo curling. Startovní pole oproti předpokladu poněkud prořídlo a Covid 19 způsobil, že ze zahraničí dorazili pouze Slovinci a Poláci. Čtyři česká ženská družstva a tři juniorské týmy byly také součástí triple knock-out systému. Na většině účastníků byla znát dlouhá herní pauza i tréninkový výpadek. Všichni ale dávali najevo velkou snahu a radost z toho, že zase mohou být na ledě. Hala měla být původně otevřena - podle slibu vedení svazu - již v polovině srpna, technické obtíže, vyvolané neznámými okolnostmi však vyústily ve skoro čtyřtýdenní zpoždění. Nakonec musel být povolán icemaker ze Slovenska, který založil ledovou plochu a provedl základní instruktáž nově sestaveného technického týmu. Hráči i hráčky se potýkali s nástrahami omrzlých krajů drah, mizejícím pebblem a mnohými flat-spoty, ale současně oceňovali solidní rychlost i přiměřenou točivost kamenů. Do nedělního finále se probojovaly družstva Zbraslavi (skip Lukáš Klíma) a Sokola Liboc (skip Anna Kubešková). Turnaj nakonec vyhrál reprezentační tým mužů, ale hrdinkami se staly libocké ženy, které získaly skalpy několika mužských extraligových mužstev a blýskly se odhodlaným a soustředěným výkonem. Gratulace Lukášovi, Markovi, Jirkovi a Samovi. Uznání Anně, Bětce, Petře, Ežen a Míše. Kvalita obou reprezentačních týmů je na začátku sezóny potvrzena. Díky patří rovněž statečným organizátorům, kteří i ve ztížených podmínkách vše zvládli. 

 

«»

↑ nahoru

Udělali jsme maximum!

11. července 2020 PELL-MELL
Udělali jsme maximum!

Pět dnů, plných nezměrného úsilí. Čas trávený v posilovně, plaveckém bazénu, basketbalové hale, na volejbalovém kurtu, tenisovém kurtu, atletickém oválu, atd. K tomu beach volejbal, hod diskem, tréninky pohybů používaných v bojových sportech a navíc atletický curling se všemi svými záludnostmi. Tohle vše a mnoho dalšího tvořilo náplň letošního letního přípravného kempu curlerů v Nymburku. Celkem šestnáct účastníků si při posledním společném večeru ještě střihlo malý testík s otázkami z curlingové historie, curlingových pravidel, ale i z politiky, umění, architektury či fyziky. Zítra už jen malý dopolední program a pojedeme zpátky do svých domovů. Prázdniny začínají a nám už brzy začne nová curlingová sezóna. Jsme na ni připraveni a těšíme se.

 

«»

↑ nahoru

Velká návštěva.

9. července 2020 PELL-MELL
Velká návštěva.

Dnes jsme dokompletovali osazenstvo. Přijeli jičínští hráči spolu se svým trenérem, a tím je nás tedy dohromady šestnáct. Program dne byl zase nadmíru bohatý. Kromě standardních pobytů v posilovně a na hřišti s umělou trávou, jsme si dnes dali lekci z basketbalu v centrální nymburské hale, kde na stěně, kromě poděkování hlavnímu mecenáši nymburského basketbalu ("Díky Mirku"), je v podobě stylizovaných triček nekonečná řada mistrovských titulů místního týmu. Večer jsme přidali saunu, abychom doplnili relaxační část pobytu. Mezitím přijela spousta fotbalistů na několikadenní pobyty. Například slávistická U19 s trenérem Hyským. V odpoledních hodinách nás poctil svou návštěvou starosta Městské části Praha 11, pan Jiří Dohnal, který v okolí tráví svou dovolenou. Zajímalo ho vybavení areálu, pozdravil se s českou ženskou reprezentací v curlingu, absolvoval několik protahovacích cviků zaměřených na bederní a krční páteř, popovídal s účastníky soustředění a poté spolu se svou dcerou Toničkou (na fotce s týmem žen) zase odjel. Jeho zájem o náš sport nás opravdu potěšil. 

 

«»

↑ nahoru

Počasí nám zatím plány nehatí.

8. července 2020 PELL-MELL
Počasí nám zatím plány nehatí.

Ubytování ve Sportovním centru Nymburk je odpovídající charakteru objektu. Pokoje slouží v zásadě jen k přespání, jsou vybaveny stroze, byť mají vlastní ledničku a plochou televizi. Jiná než plochá by se na pokoj patrně ani nevešla. Koupelna se sprchou je prostorná a všude je celkem čisto. Nic méně na pokoji jsme stejně jen přes noc a při poledním klidu. Jinak je sportovní program velmi bohatý a zatím to vychází i s počasím. Dnes byl na programu atletický areál, kde jsme trochu běhali, ale více cvičili. Došlo i na akrobatické prvky a v samotném závěru dopoledne i na trochu stydlivé pokusy v hodu diskem.Techniku odhodu jsme si museli vygooglit a už víme, že je to hodně složitá záležitost. Po obědě posilovna, trochu basketbalu a pak už obligátních dvacet bazénů a whirlpool. Po večeři jsme si opět dali povídání, tentokrát na ryze curlingová témata. Trochu se bojíme, že zítra už nás počasí zklame, ale máme připravený náhradní program.

 

«»

↑ nahoru

Letní kemp.

7. července 2020 PELL-MELL
Letní kemp.

Druhý červencový týden je už tradičně termínem, ve kterém se česká ženská reprezentace společně připravuje na nadcházející sezónu. Letošek má několik drobných odlišností. Není s námi Eva Králová (Bínová), která nám vždy připravovala kondiční program. Místo ní je tady Matyáš, který se hned první den uvedl struktorovaným tréninkem obsahujícím celou řadu nových prvků. Kromě libockých děvčat se rozhodl pro nymburský areál i juniorský tým Ledoborci NG pod vedením Jana Zelingra. Honza se na nymburská soustředění dobře pamatuje z doby, kdy sám byl členem juniorské reprezentace. V týdnu mají dorazit ještě jičínští junioři, čímž se počet účastníků doplní do počtu osmnáct. Dnešní odpoledne bylo kromě zmíněného tréninku okořeněno fotbálkem s pravidly, která umožňují plnohodnotně v týmu kombinovat muže a ženy. Na večerní bazén a hydromasážní relaxaci navázala solidní večeře se slušným výběrem salátů, ovoce a buchet. Nymburské večery bývají plné povídání o curlingu, sportu obecně a vůbec o životě. Takový byl i ten dnešní, úterní. Inspirací nám bývá jako vždy sdílení sportovišť s našimi nejlepšími oštěpaři (Nikola Ogrodníková, Jakub Vadlejch, atd.), vedenými Janem Železným, dalšími špičkovými atlety, např. olympionikem Jiřím Mužíkem, ale třeba i mladými čínskými fotbalisty.

 

«»

↑ nahoru

Tvorba týmu - CURLING WORKSHOP č. 2

18. června 2020 PELL-MELL
Tvorba týmu - CURLING WORKSHOP č. 2

Třicátého června se sejdou ti, kteří si chtějí popovídat o tom, jak se dá vytvořit dobrý curlingový tým. Cest, které vedou k úspěšnému splnění představy o fungujícím, šlapajícím kolektivu čtyř nebo pěti curlerů nebo curlerek je jistě několik, ale na pár principů je určitě dobře nezapomenout. Curling je jedním ze dvou zimních olympijských medailových kolektivních sportů. Týmová chemie, sdílení společných hodnot (ve sportu, ale i mimo něj) a soustavná péče o kvalitu mezilidských vztahů jsou neopominutelné axiomy provázející týmotvorbu.

 

«»

↑ nahoru

Curling Workshop/Seminář č. 1 - Off-season.

2. června 2020 PELL-MELL
Curling Workshop/Seminář č. 1 - Off-season.

Příprava curlingového týmu a jednotlivých hráčů v období off-season je tématem, které si zaslouží pozornost. O to víc, že v letošním roce se nám doba, po kterou nemáme k dispozici ledovou plochu prodloužila na bezmála půl roku. Některé sporty mají mimosezónní přípravu zpracovanou do podoby sekvenčních manuálů, některé používají řízený proces vedený specialistou, jiné k tématu přistupují méně sofistikovaně a spíše ponechávají plánování aktivit na jednotlivých trenérech. Zájemci o tuto problematiku z řad curlerů se sešli první červnové úterý, aby se navzájem podělili o názory. Zúčastnění se shodli na několika parametrech, které by v systému letní přípravy neměly být opomenuty, a to především na fyzické (kondiční) přípravě, a také na nutnosti udržet týmovou komunikaci, cíleně si odpočinout od curlingu, naplánovat co bude dál a vyhodnotit dosavadní realizované kroky. Protože většina přítomných se zajímá o koučink juniorských a žákovských týmů, košatá debata se týkala i kontaktu s rodiči a jejich zapojení do mimosezónní činnosti mladých hráčů. Dvouhodinové sezení bylo příjemným intermezzem, které samo o sobě bylo demonstrací žádoucích off-season aktivit. Z mé strany velké poděkování všem přítomným za kvalitní a podnětné příspěvky, dotazy, připomínky a komentáře. Anně a Ežen díky za výbornou přípravu workshopu V neposlední řadě děkuji organizátorovi - Akademii ledových sportů, podporovanému společnostmi BF a Yaga.

 

«»

↑ nahoru

Workshop. Off-season seminář.

14. května 2020 PELL-MELL
Workshop. Off-season seminář.

V letní sezoně máme dost času pro společné mluvení! Tak tedy mluvme. Karel, Anna a Ežen vás zvou na svůj první workshop. Tématem je ožehavé období v přípravě každého sportovce, a sice “Off season”. Workshop je určen jak pro hráče, tak pro trenéry. 


Pro přihlášení pošlete mail na: team.kubeskova@gmail.comTěšíme se na vás!

 

«»

↑ nahoru

Co s vynucenou přestávkou?

1. dubna 2020 PELL-MELL
Co s vynucenou přestávkou?

Pro běžného českého curlera na výkonnostní úrovni končí sezóna někdy ke konci dubna. Trvá tedy kolem osmi měsíců, protože obvykle začíná ve druhém zářijovém týdnu. Někteří z nás jsou však na ledě již v polovině srpna a končí květnem. A to je skoro devět a půl měsíce. Takové, o něco prodloužené těhotenství. Co ten zbytek času? Letní období bývá zasvěceno kondiční přípravě, abychom následující sezónu bezpečně zvládli. Je však třeba myslet i na odpočinek, relax a dovolenou. Tedy pokud nám náš zaměstnavatel nějakou dovolenou dá. Většina elitních curlerů - amatérů spotřebuje totiž celou dovolenou na turnaje, šampionáty, kempy, cestování a přípravu. Na vakace nezbývá vlastně nic a v parnu chodíme do práce. Teď je ale všechno jinak. Stalo se něco velmi neobvyklého! Měli jsme v březnu volno, v dubnu ho budeme mít taky, o květnu ani nemluvě. Hlavní problém na tom všem je, že nevíme jak to volno využít, jak načasovat přípravu, protože není známo kdy budou šampionáty a mezinárodní soutěže. Rozhodně je prostor na budování kondiční rezervy, studium herních postupů nejlepších světových týmů, vyhodnocení týmové statistiky, nákup nových dresů, tvorbu a editaci webových stránek, FB a Insta profilů. A taky je čas věnovat se našim přátelům a blízkým, na které nemáme v sezóně skoro žádný čas. Příští rok zase budeme toužit po vaší podpoře a budeme samozřejmě počítat s tím, že nás v našem snažení neopustíte. Tak si vás prostě teď užijeme (s rouškou a na distanci), abychom neměli zase od září výčitky svědomí.

 

«»

↑ nahoru

Pohár ČSC 2019, hraný v roce 2020.

17. února 2020 PELL-MELL
Pohár ČSC 2019, hraný v roce 2020.

Tento příspěvek může být i pokračováním článku uveřejněného na curlingovém Yaga blogu dne 25. 9. 2018. Tehdy jsem psal kriticky o Poháru Českého svazu curlingu. S lítostí musím konstatovat, že nikdo z organizátorů letošního Poháru si moje tehdejší připomínky nepřečetl. A pokud ano, neporozuměl jim. Letos došlo k několika kosmetickým změnám, které však rozpaky nezahnaly. Spíše naopak. Z nevhodně stanoveného časového limitu 105 minut byla odstraněna pětiminutová pauza po čtvrtém endu prostým konstatováním, že přestávka není. O limitu, po kterém se pouze dohrává end jsme už mluvili mnohokrát. Pro soutěž organizovanou svazem je to stejně bludný formát jako hraní na remízy. Autor rozpisu se znovu nevyhnul bizarnostem typu: ze tří zápasů tým hraje dva na stejné dráze, stejnou barvou kamenů. Nevím, nač máme halu se čtyřmi drahami, a tedy osmi sadami osmi kamenů?! Za ignoranci lze už opravdu považovat opakované úporné umožnění odhazování LSD oběma týmům ve stejném tracku. Ze stejného soudku je lpění na odhazování LSD před následujícími zápasy. Obvyklé je odhodit LSD na konci prvního a každého dalšího zápasu pro následující utkání. Je to fér k oběma týmům a šetří to čas. Naprostým vrcholem je tolerované nerespektování ustanovení o vybavení podle pravidel curlingu. Důsledkem je, že nastupují týmy s dnes již nepovolenými košťaty (houbami) proti družstvům, která dodržují pravidla. Je to jako kdyby vedle sebe běželi sprinteři v tretrách a na boso, nebo kdyby měl ve fotbale jeden tým o třetinu menší branku. A pikantní detail na závěr. Znovu se ženské týmy (účastnily se čtyři, „spravedlivě“ rozdělené po jednom do čtyř skupin) neprobojovaly do semifinále, a tedy již po páté v řadě sponzorovaly prize money mužským týmům. Ženy by měly mít svůj pohár, nebo ve smíšeném modelu nižší startovné. V loňském ročníku měli všichni, včetně ženských týmů alespoň garanci čtyř zápasů, letos ani to ne. Celá léta věřím, že z Poháru ČSC uděláme respektovaný turnaj, který bude tou potřebnou druhou nejkvalitnější soutěží organizovanou svazem. Pomalu ale ztrácím víru.

 

«»

↑ nahoru

Základní část extraligy dohrána.

29. ledna 2020 PELL-MELL
Základní část extraligy dohrána.

Je rozhodnuto o postupujících do play-off. V obou soutěžích zaváhaly mladé týmy (Ledolamky a Dion Young Boys) a prohrály své poslední zápasy proti papírově slabším soupeřům. Výhry by jim bývaly stačily na to, aby doplnily čtveřice, které budou usilovat o reprezentační trička. Letošní experiment pouští přímo do nadstavby mistry z loňského ročníku, týmy Liboc a Brno a účastníci extraligy tak absolvovali ve třech víkendech o dva zápasy méně, než v minulých ročnících. Jediným nováčkem v top osmičce (čtyři mužská a čtyři ženská družstva) je zbraslavský tým OH, vedený Karlem Klímou. Samotný model soutěže je patrně v pořádku. Soutěžní komise ČSC jistě vyhodnotí uplynulý ročník, pojmenuje klady a zápory nového modelu a poskytne informaci členské základně. Je však patrné, že se potýkáme s některými technickými problémy, které nejsou vůbec komunikovány směrem k hráčům a trenérům. A měly by. Není určitě žádná potíž vyrovnat se s okolností, že se nedostaví časoměřič, protože onemocněl. Ale udělat to tak, aby nedošlo k nastavení rozdílných podmínek pro jednotlivé dráhy, už vyžaduje změnu delegace některých práv na hlavního rozhodčího dne. Stejně tak tým, který hraje v jeden den dva zápasy na stejné dráze, má nepopiratelnou výhodu. Přičemž pro hru se používají libovolné tři dráhy ze čtyř! Opravdu zvláštní je absolutní netočivost ledu. Včerejší komentář jedné zkušené hráčky, bývalé mistryně republiky zněl takto: "Jestli to bude takovéhle i na finále mixed doubles, tak to je mi Tomáše a Zuzky fakt líto." Na některých drahách to došlo tak daleko, že swing je méně než dvě stopy a zanechává to "stopy" na herním projevu českých top týmů. Aktuální vítěz extraligy mužů na to rovněž doplatil ve svém posledním ligovém utkání, kdy poslední kámen, ač dobře odhozen, neměl nárok kvůli naprosto rovné trajektorii. Je to škoda, protože to neumožňuje českým týmům, které jezdí na zahraniční turnaje připravit se na standardní podmínky. V čem je problém není jasné, ale debatu by si tato okolnost zasloužila. Přejme si, ať ve finálových bojích vyhrají ti nejlepší.

 

«»

↑ nahoru

Kvalifikace na svět 2020.

18. ledna 2020 PELL-MELL
Kvalifikace na svět 2020.

Český curling má pouze dvě želízka v ohni (ach to klišé) pro zbývající světové šampionáty. Vlastně tři, a to vozíčkáře (Wetzikon), ženy (Prince George) a mixed doubles (Kelowna). Nepočítám seniorské reprezentace. V uplynulém týdnu bojovali čeští muži  ve finské Lohje o návrat do světové top třináctky. Tři výhry a čtyři prohry však na play-off nestačily. V mužské části se na mistrovství světa kvalifikovala Čína a spolu s ní Rusko. V ženách očekávaně Korejky a v druhém finále vyhrály Italky nad Turkyněmi. V obou kategoriích se na posledních místech umístili zástupci Mexika, a to bez výhry. Mělo by to být téma k zamyšlení pro Světovou curlingovou organizaci, proč jedno z maximálně osmi míst ve světové kvalifikaci náleží Mexiku, nebo případně Brazílii, ač jsou to země, které se nacházejí na jednom z posledních míst světového rankingu čítajícího více než šedesát členských zemí. Účast v pod-elitní osmičce by po výkonnostní stránce lépe slušela jiným. Češi (foto je z úspěšného ME 2019 - Helsingborg) výsledkem potvrdili šestnáctou příčku na světě a na příštím mistrovství Evropy budou zkoušet přímý postup na světový šampionát z A skupiny mistrovství Evropy. V druhé polovině sezóny (březen, duben) budeme s napětím sledovat výsledky českých curlerů, kteří budou bojovat o co nejlepší umístění na MS, přibližující Česko účasti na ZOH 2022 v Pekingu.

 

«»

↑ nahoru

Prague Classic 2019.

11. listopadu 2019 PELL-MELL
Prague Classic 2019.

Mezinárodní turnaj v curlingu, kterého se zúčastnilo celkem 22 týmů se konal od čtvrtka do neděle v první listopadové dekádě. Osmička českých týmů zkoušela své štěstí v konkurenci týmů Slovinska, Polska, Maďarska, Belgie, Lotyšska, Finska, Ruska, Švýcarska, Itálie a Skotska. Oproti loňsku snížené prize money nakonec od účasti odradily nejen loňské vítěze, ale i další kvalitní evropské týmy. Přesto byly k vidění dobré výkony, a to především v podání skotských juniorských týmů, které se umístily na prvním a třetím místě. Mezi ně se na druhou pozici, stejně jako při minulém ročníku, vměstnalo polské družstvo. Turnaj byl i testem české mužské reprezentace, která bude hájit národní barvy za několik dní na Mistrovství Evropy v curlingu 2019 ve švédském Helsingborgu. Češi prošli bez prohry základní skupinou, ale ve čtvrtfinále podlehli nadšeně hrajícím Polákům. Televizní přenosy, které tentokrát technicky zajišťovala lotyšská společnost, zahrnuly celkem devět zápasů. Boje o pozice na stupních vítězů byly však už úplně bez české účasti. Nejlepším výsledkem českých týmů za oba odehrané ročníky Prague Classic tak zůstává čtvrté místo týmu Kubeška z minulého roku. Pro mě osobně bylo příjemné opět po nějaké době spolupracovat s Jirkou Kalembou. Prostředí, ve kterém jsme společně trávili dlouhé hodiny bylo sice mimořádně studené, ale vřelost z našich komentářů to neodstranilo. viz foto

 

«»

↑ nahoru

Takový zvláštní, prodloužený víkend.

28. října 2019 PELL-MELL
Takový zvláštní, prodloužený víkend.

Čeští curleři využili státní svátek vzniku samostatné Československé republiky k tomu, aby odehráli maximum zápasů v nejvyšší soutěži - extralize. Od soboty do pondělí bylo v roztylské hale plno. Formát soutěže je tentokrát trochu jiný než v předchozích letech. Aktuální mistr základní část nehraje, má však právo v hracích dnech trénovat, případně sehrát přátelské utkání. Méně obvyklé je i to, že mužská a ženská liga se hrají zároveň. V mužské části se na čele drží týmy Liboc 1M s pěti vítězstvími z pěti odehraných zápasů a Kolibris 1 s pěti výhrami a jednou prohrou. V ženách jsou na čele Zbraslav a dvě družstva ze Savony. Divácky nejatraktivnější však byl přátelský duel českých reprezentačních týmů, tedy aktuálních mistrů. Zápas byl součástí přípravy na blížící se mistrovství Evropy. Dámy, vedené skipkou Annou Kubeškovou přehrály muže (skip Lukáš Klíma) a již po sedmi endech přijaly blahopřání k výhře. Do odjezdu na ME 2019 ve Švédsku schází dva a půl týdne. foto: české reprezentační týmy

 

«»

↑ nahoru

Nymburk 2019.

6. července 2019 PELL-MELL
Nymburk 2019.

Sotva jedna sezóna skončila už otevíráme novou. Letní přípravný kemp v Nymburku jsme letos načasovali na začátek července a svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje je úvodním dnem. Je nás tu celkem sedm a hned na začátku jsme si dali fotbalové utkání, také trochu pod dojmem právě probíhajícího MS žen ve fotbale. Dopadlo to dobře, nikdo se nezranil. Následovalo intenzivní plavání a po něm relaxace v hydromasážním bazénku. Večeře byla tradičně velmi dobrá. Den jsme uzavírali v učebně. Otevřeli jsme si prosklené dveře, které směřují k řece a v příjemné letní atmosféře jsme sledovali napínavý souboj kanadských a švýcarských curlerů o postup do finále MS 2019. Samozřejmě ze záznamu.

 

«»

↑ nahoru

Členská schůze 2019.

3. června 2019 PELL-MELL
Členská schůze 2019.

Členská schůze sportovního svazu. Začátek sice s asi patnáctiminutovým zpožděním, ale někteří reprezentanti svých klubů přicházejí ještě později. Zhruba dvacet pět zástupců drží čtyřicet sedm přítomných mandátů z šedesáti sedmi oprávněných. Jeden z účastníků mává dokonce šesti modrými lístky, které mu umožňují hlasovat šestinásobnou silou. Kdo je s ním, má skoro vyhráno. V místnosti je jediný mikrofon, který si zabral mluvčí pracovního předsednictva a rozhodl se, že ho nikomu nepůjčí. Řada členů je viditelně připravena vnímat pouze body, které jsou důležité pro jejich klub a širší souvislosti neřeší. Zpráva o činnosti přečtená předsedou svazu v auditoriu potlesk nevyvolává. Velké rozpaky přináší informace o schodkovém rozpočtu pro další období. Do mínusu svaz dostávají například odměny vedení svazu, ale také problematický kontrakt s neúspěšným státním trenérem. Kolem angažmá anglicky mluvícího cizince se rozvine košatá debata, v níž někteří požadují doplnit měřitelná kritéria, jiní by ho raději viděli jinde než u juniorských reprezentací. Ukazuje se však, že smlouva je podepsána na celý olympijský cyklus a výdaje s ní spojené jsou v miliónových řádech. Komentář ekonomické komise nezaznívá, protože tato komise už dva roky neexistuje. Ale nikdo se po ní neptá, nikomu zjevně nechybí. A to ani ve chvíli, kdy z kontextu vyplyne, že po šesti letech není žádný pokrok ve věci nákupu pozemku, který je podstatný pro zachování společného majetku. Do celkové informační chudoby jen vhodně zapadá nepřítomnost jakéhokoli pracovníka svazové servisní organizace, takže ani nepřekvapí chybějící zpráva dozorčí rady. Po nikam nevedoucí, zcela plané diskuzi o právu výkonného výboru rozhodnutím porušit platné a odhlasované řády je víc a víc patrné, že bude snahou předsedy ukončit zasedání co nejdříve. Poté, co je jeho ústy ukončena rozprava, aniž by došlo k logickému dotazu, zda ještě někdo nemá něco pro ostatní, je bezmála konec schůze. Někteří jsou zklamaní, jiní jsou rádi, že zachrání kus sobotního odpoledne. Další možnost prodiskutovat, rozebrat, analyzovat, otevřít, vyhodnotit či prodebatovat témata, která jsou aktuální a zaslouží si pozornost, proklouzla mezi prsty. No nic. Jede se dál, močálem černým kolem bílých skal.

 

«»

↑ nahoru

Konec sezóny 2018/2019.

28. dubna 2019 PELL-MELL
Konec sezóny 2018/2019.

Curlingová sezóna 2018/2019 má své vrcholy za sebou. V mezinárodním měřítku to znamená, že byla odehrána všechna mistrovství světa v olympijských disciplínách. Současně v Čechách jsou známi všichni dospělí mistři republiky, kteří v nadcházející sezóně oblečou reprezentační trička v mužích, ženách a Mixed Doubles. Tak, jako všichni, kteří mají snahu zlepšit kvalitu českého curlingu, i já si dělám svou vlastní analýzu. Věřím, že dokážu rozpoznat nové trendy v technice, taktice, komunikaci a vybavení a pak je aplikovat do vlastní trenérské práce. Mistrovství světa žen ukázalo setrvale velmi dobrou úroveň Evropy a Asie a mírně stagnující Kanadu. Svět mužů představil silné evropské týmy (Švédsko, Švýcarsko), které bez problémů konkurují reprezentantům javorového listu. Kanada má však v mužích ještě celou řadu dalších výtečných týmů, které by na MS sahaly po medaili, a to i po té zlaté. Soutěž Mixed Doubles je poznamenaná otevřeným formátem, díky kterému nastupuje do turnaje 48 zemí rozdělených do šesti skupin, které prostě objektivně nemohou mít srovnatelnou úroveň. Pro ilustraci - oba finalisté pocházeli ze stejné skupiny. Jediný český účastník letošních světových šampionátů, dvojice manželů Paulových, se kvalifikovala z druhého místa především díky skvělým závěrům v klíčových duelech s Čínou a Itálií. Následný postup do čtvrtfinále přes olympijské medailisty z Norska lze považovat za úspěch i proto, že tím bylo dosaženo cíle v podobě kvalifikace do hlavní části mistrovství světa Mixed Doubles pro příští rok. A to už půjde o olympijské body.


Hlavní české soutěže skončily na začátku dubna mistrovstvím republiky žen. Turnaj čtyř týmů, který se hrál dlouhých šest dnů na pouhých dvou vyhrazených drahách (číslo dvě a tři), měl rozhodně své highlights. Po dvou výhrách libockého favorita se dostavily čtyři prohry v řadě, které málem poslaly aktuální reprezentantky předčasně domů. Tři ze čtyř proher přišly po mimořádných posledních kamenech soupeře. Zejména double hraný Petrou Vinšovou (Savona M) v časové tísni a ve složité situaci byl naprosto fenomenální. Stejně tak z ruky zahraný, dokonale umístěný angle freeze Lindy Klímové byl z kategorie par excellence. Nejpracovitější český tým posledních let pak ale v nadstavbě procitl a šňůrou tří vítězství si zajistil titul. Pátý v pořadí. Nakonec nejtěžším soupeřem pro tým Kubešková bylo družstvo Zbraslavi, vedené Zuzanou Paulovou, které odehrálo výborný turnaj. Při celkovém pohledu na curlingové dění a snaze porovnat českou cestu a světový vývoj se nemohu ubránit dojmu, že přešlapujeme na místě. Jako symbolický mi připadá pokus omezit hraní wicků (chipů) v některých kanadských soutěžích z důvodu vysoké úspěšnosti tohoto typu hodu. České týmy však tento instrument ještě nestihly zařadit plně do běžného užívání. Pětikamenná free guard zóna je u nás chápána jako nevýznamná změna pravidel a bezmála nikdo se jí expertně nezabývá. To je škoda a zjevný hendikep.

 

«»

↑ nahoru

Zimní universiáda 2019 - dohráno.

11. března 2019 PELL-MELL
Zimní universiáda 2019 - dohráno.

Třetího dubna 2009 jsem v kanadském Monctonu na svém blogu v příspěvku „Aréna se připravuje, Eigiel koučuje děti a Gunther vypráví.“ uvedl, že jedenáctiletý Magnus Ramsfjell je skipem, protože se považuje za nejlepšího hráče ve svém týmu. Deset let poté Magnus, syn mistra světa Eigiela, se kterým jsem tehdy hovořil, vedl Nory ke zlaté medaili na zimní universiádě v ruském Krasnojarsku. Stříbrní jsou Kanaďané a druhou bronzovou v průběhu pár týdnů získal Brit (Skot) Ross Whyte, když se svým týmem porazil Švýcarsko. V ženách dominovaly Švédky, v prvním utkání poražené naší reprezentací. Tým Isabele Wrana je výtečnou zálohou severské jedničky, týmu Hasselborg. Pete Lindholm v pozici národního trenéra Švédska zjevně odvádí výbornou práci. Druhé jsou Korejky a třetí Rusky. České ženy po slibném začátku odpadly a umístily se deváté. Muži se rvali, uhráli některé dobré výsledky, ale nakonec je to jen šesté místo, o dvě příčky horší než před dvěma lety, kdy tým Lukáše Klímy bojoval přímo o medaile. Nejlepším výsledkem českých akademiků tedy ještě nějakou chvíli zůstane bronz z roku 2011 (Klíma, Candra, Paul, Jirounek, Chaloupek). Na analýzu příčin uvedených výsledků je ještě brzy, ale jistě bude třeba se zamyslet nad systémem přípravy českých týmů. Naše reprezentační týmy v aktuální sezóně, ale ani v loňské či předloňské, příliš úspěchů nevozí, a tak pro letošek zbývá už jen jediné želízko v ohni, a tím jsou Mixed Doubles, jejichž MS je v dubnu 2019 v Norsku.

 

«»

↑ nahoru

Porazit Kanadu má vždy velkou hodnotu.

7. března 2019 PELL-MELL
Porazit Kanadu má vždy velkou hodnotu.

V klíčovém zápase našich mužů na Univerziádě 2019 v Krasnojarsku proti Kanadě se povedlo třemi uhranými trojkami získat důležitou výhru. Ta znamená skvělou výchozí pozici pro zbytek turnaje. Čechy čeká Švýcarsko a USA. Na jistý postup do šestičlenné nadstavby je třeba oba zápasy vyhrát. Při dobré konstelaci může stačit jedna výhra. Naopak dvě prohry patrně stačit nebudou. České ženy hrají existenční zápas proti Ruskám. Výhra dává ještě teoretickou naději na potřebnou šestku, prohra posílá naše ženy na pozici sedm až devět. Souběžně je, díky Youtube, se zpožděním den a půl, k vidění řada zápasů z probíhajícího kanadského šampionátu mužů. Několik top týmů předvádí úžasné výkony na výborném ledě, připraveném Jamiem Bourassou. Jamie před několika lety, na mé pozvání, navštívil Prahu a učil české icemakery brousit kameny. Podmínky v Brandonu umožňují agresivní hru a trestají technické nedostatky a chyby. Dosavadní nejlepší kameny šampionátu jsou pro mě zatím dva. Mike McEwen zachraňoval svůj tým odvážným kamenem (angle raise na čtyři metry) při extrémním riziku trojky proti a prohranému utkání. Kevin Koe posledním kamenem řešil složitou situaci, která vznikla poté, co sám chyboval svým prvním kamenem (draw těsně za tee-line). Brad Gushue zareagoval výborným freezem na tee a Kevin svým posledním kamenem, (angle raise na vzdálenost čtyř metrů) hraným v posledních deseti sekundách časového limitu, Bradův kámen vyrazil a dvojkou zajistil vítězství svému týmu. Je na co koukat a vřele doporučuji.

 

«»

↑ nahoru

Curlingová sezóna v plném proudu.

3. března 2019 PELL-MELL
Curlingová sezóna v plném proudu.

Poté, co skončilo mistrovství světa juniorů a turnaj Scotties (mistrovství Kanady žen), je opět na čem si pochutnat. Ve stejném termínu se hrají v Brandonu Briers 2019, tedy mistrovství Kanady mužů a v Krasnojarsku probíhá zimní Universiáda, na níž máme mužský i ženský tým. Zatímco z Kanady máme na You Tube se zpožděním k dispozici zápasy hvězdných týmů (Jacobs, Gushue, Koe, Cotter a další), z Ruska jsme odkázáni na sestřihy, vysílané Českou televizí mimo prime time. Český ženský tým se skipkou Alžbětou Baudyšovou má za sebou snový vstup do turnaje v podobě výhry nad výbornými Švédkami a následně nad Italkami. Muži (skip Vedral) podlehli Švédům. V českém ženském týmu je kromě starší ze sester Baudyšových, Alžběty i mladší Michaela, další česká reprezentantka z kategorie žen Ezhen Kolčevská a Lenka Hronová spolu s Eliškou Srnskou. Čeká nás tedy týden, ve kterém budeme sledovat kanadské muže na Briers a fandit českým ženám a mužům na WUG 2019.


foto: Kolčevská, Hronová, Srnská

 

«»

↑ nahoru

Rodí se nové curlingové hvězdy.

25. února 2019 PELL-MELL
Rodí se nové curlingové hvězdy.

foto: team Tardi.


Možná se jmenují Rumiantseva nebo Tardi, případně Whyte. Poněkud nespravedlivé je to, že většinou jsou zmiňováni skipové a curling je přece kolektivní sport. Ani jména ostatních hráčů, kteří na posledním mistrovství světa juniorů dosáhli na medailová umístění, by neměla být zapomenuta. Je víc než pravděpodobné, že se s nimi setkáme v dospělých soutěžích, stejně tak, jak tomu je třeba s Edinem, Gushuem nebo Muirheadovou či Ezekh. V zápasech hráčů a hráček do jednadvaceti let bylo patrné, že se curlingový svět opět posunul o krůček dopředu. Zlato Rusek a Kanaďanů se opírá o dobré technické i taktické výkony, výtečnou trenérskou práci a viditelnou oddanost svému sportu. Finále žen bylo velmi vyrovnané a o prohře Kanaďanek rozhodla asi i trochu nervozita v závěrečné fázi utkání. Výhra Kanady v mužích byla jednoznačná a Švýcaři jenom přihlíželi koncertu reprezentantů javorového listu. K tomu všemu se nehraje jenom v Liverpoolu (kanadském), ale i v Sydney (kanadské). Tournament of Hearts je nádherným představením top ženského curlingu a vítěz bude znovu favoritem mistrovství světa 2019 v Dánsku. Za pár dní začne kanadský finálový mužský turnaj Brier a my zase budeme bez dechu sledovat nejen výkony nejlepších kanadských týmů, ale také skvělou práci TSN a jejích komentátorů Russe, Vica, Lindy (dříve), Cheryl a Bryana. Ohromný materiál na samostudium. Vřele doporučuji.

 

«»

↑ nahoru

EYOF 2019 a česká curlingová reprezentace.

18. února 2019 PELL-MELL
EYOF 2019 a česká curlingová reprezentace.

Úplně mimo zájem médií, ale také mimo zájem Českého svazu curlingu proběhl Evropský olympijský festival mládeže. Naši mladí curleři skončili v sedmičlenné  skupině pátí a celkově desátí ze čtrnácti účastníků. Daleko od možnosti kvalifikovat se do nadstavby. Ve výsledkovém servisu je sice napsáno devátí, ale objektivně mají Slovinci více výher než Češi, takže uvedené pořadí je pouze mechanickým použitím hodnoty DSC, kterou má český tým výrazně lepší. Do play-off postoupili Švýcaři, Britové, Poláci a Maďaři. S ohledem na to, že jsme byli ve skupině nejstarším týmem, je výsledek českého výběru spíše zklamáním. Není to však vina hráčů ani hráček. Asi bude nutné podívat se do curlingově mladších zemí, jako je Maďarsko nebo Polsko, jak pracují s mládeží. Dříve se učili oni u nás, teď je zřejmě čas na reciproční opatření. Mladí čeští hráči curlingu si zaslouží kvalitní přípravu se specializovanými trenéry a vytvoření výběru s větším předstihem. Je pomalu čas začít zase vozit dobré výsledky, případně i medaile.

 

«»

↑ nahoru

World Cup - třetí leg.

4. února 2019 PELL-MELL
World Cup - třetí leg.

foto: Vítězky v kategorii žen - Team Little Kim - Korea.


Finále mužů třetího postupného turnaje Světového poháru v curlingu svedlo dohromady tým Švédska (Edin) a tým Kanady (Dunstone). Přestože některé země vyslaly na tento podnik zástupce, kteří nejsou absolutní špičkou, tak zrovna na kvalitě finále mužů se to nikterak neprojevilo. Švédská ekipa patří již mnoho let k tomu úplně nejlepšímu a ke štěstí jí chybí snad jen olympijské zlato. Kanaďané jsou vždy nebezpeční, snad jen s výjimkou zde, v Jonkopingu hrajícího reprezentačního týmu žen (Robertson). Obvyklá kvalita zámořských výběrů je potvrzena i výhrou méně známého kanadského páru Sahaidak a Lott (finalisté kanadského šampionátu 2018) ve finále kategorie Mixed Doubles nad párem Skaslien, Ulsrud (Norsko). Ale zpátky ke kategorii mužů. Bývalí úspěšní junioři na obou stranách sehráli vyrovnanou partii a vítězi se stali dva skipové reprezentací do jednadvaceti let Dunstone a Moskowy, na druhém místě skončili jiní dva juniorští skipové Edin a Ericson. Systematická práce s mladými hráči se tedy vyplácí a po několika letech přináší úspěchy. Naši mladí hráči se v dřívějším období, v rámci juniorských šampionátů, s těmito současnými hvězdami setkávali, ale v posledních letech již světovou špičku z úctyhodné vzdálenosti míjíme. České juniorské reprezentace vykazují pozvolna klesající úroveň a trend se jeví, za současného stavu, jako nezastavitelný. Mrzuté je i to, že v českých soutěžích je v týmech, které usilují o jakoukoli reprezentační smlouvu, jen málo hráčů či hráček v nadějném věku, zato významné množství překročilo třicítku nebo dokonce atakuje čtyřicítku i padesátku. Pro srovnání, na World Cupu je sedmnáctiletý curler z Číny, juniorská repre ze Skotska (Jackson - věkový průměr pod dvacet let) a velmi mladé korejské, japonské a čínské týmy. Devatenáctileté Korejky dokázaly vyhrát tento turnaj a ve finále porazit olympijské vítězky ze Švédska. V porovnání se světem nestíháme ve výchově mladých, konkurenceschopných hráčů a týmů. Problém nemá jen curling, i ostatní kolektivní sporty nejsou ve zrovna úspěšném vývojovém cyklu. Chyba je v systému a odpovědnost za něj nesou ti, kteří na něm, bůh ví proč, lpějí.  

 

«»

↑ nahoru

Smrt curlerky.

25. ledna 2019 PELL-MELL
Smrt curlerky.

foto: Kamila - akademický šampión.


Jak absolutní a nevratné. Dozvídám se to cestou na nějakou obchodní schůzku a rázem se mi sevře srdce. Hlavou mi proběhnou neurovnané vzpomínky. V letech 2009 a 2011 úspěšně reprezentovala Českou republiku na zimních univerziádách. Byla několikanásobnou mistryní ČR v curlingu. Byla viceskipkou české reprezentace na několika evropských šampionátech. Byla. Před začátkem dospělé kariéry vyhrála i juniorák a následně skipovala juniorskou reprezentaci na pražském kvalifikačním turnaji. Veselá, optimistická a dobře naladěná. Bojovnice a entusiastka. Když byla na ledě, všichni to věděli, protože vždy silným hlasem řídila své spoluhráčky. Celá léta neodmyslitelně patřila k naší curlingové komunitě. Curling byl pro ni součástí životního stylu. Nedávno se stala maminkou, a přesto jsme ji vídali občas na ledě. Už se tak bohužel nestane. Kamila Mulačová (Mošová) před několika dny odehrála svůj poslední end.

 

«»

↑ nahoru

Kvalifikace na MS žen 2019.

21. prosince 2018 PELL-MELL
Kvalifikace na MS žen 2019.

Je to zvláštní směs pocitů. Mluvím o reprezentačním týmu žen v curlingu a letošní sezóně. Vydařený vstup do soutěže nejvyšší evropské kvality, tedy mistrovství Evropy. Poté série těsných porážek od soupeřů, se kterými většinou vyhráváme, byť jsou ty historické bilance velice těsné. V posledním zápase přichází výkonnostní vzepětí, které spolu s potřebným výsledkem na jiné dráze, nás nechává na dlouhodobém orbitu olympijské přípravy bez šrámu. Potud skvělé a maximální. Osmé místo na evropském šampionátu nám otevírá dveře k další top soutěži, a sice k mistrovství světa. A tady je ten háček. Osmý a devátý tým z mistrovství Evropy má, spolu s dalšími šesti týmy (ještě dva evropské a čtyři ze zbytku světa) právo bojovat o dvě místa na MS 2019, kde je ve startovním poli celkem třináct účastnických zemí. Problém je v místu konání světové kvalifikace a v zásadě i v termínu. 17. – 23. ledna 2019 v novozélandském Naseby. V minulých letech se v rámci probíhajícího mistrovství ještě dohrávaly vyzývací zápasy mezi vítězem skupiny B a zemí, která jako první nepostupovala za skupiny A přímo na MS. Na konci listopadu tedy měli Evropané a Evropanky jasno. Teď nově nikoli, s tím, že evropští účastníci kvalifikace, kteří musí počítat s alespoň pětidenní aklimatizací v obou směrech cesty, mají k dispozici velmi krátký čas na to, aby se rozhodli, zda jedou, nebo přepustí své místo někomu jinému. Odhadovaná náročnost cesty do země, kde je v lednu plné léto, a tedy není kde trénovat v místě konání (prostě není led), je extrémní. Začátek cesty nejpozději 9. ledna, návrat nejdřív 26. ledna. Osmnáctidenní cesta, s tím, že let z Prahy do Christchurch trvá s přestupy kolem 35 hodin a na jižnějším ze dvou novozélandských ostrovů je nutné počítat ještě s pětihodinovou cestou autem do Naseby.
Ode dneška (21. 12. 2018) za tři a půl týdne proběhne kvalifikační turnaj a dodnes nejsou zveřejněny účastnické země, není k dispozici herní rozpis. Na stránkách Světové curlingové federace nejsou k tomuto podniku stále žádné informace, kromě přehledu sponzorů WCF.
Moc rádi bychom znovu zviditelnili český curling svou účastí na mistrovství světa, ale tentokrát je rozhodnutí fakt těžké.
Český tým žen se nakonec rozhodl neabsolvovat kvalifikační turnaj pro MS žen 2019 (Nový Zéland, leden 2019) s následujícím komentářem:


Celou situaci jsme pečlivě zvážili a opakovaně konzultovali s našimi nejbližšími. Jednomyslné rozhodnutí týmu je nezúčastnit se WQE, a to z následujících důvodů:


Závěrem: Vnímáme důležitost prezentace českého curlingu v rámci mezinárodních soutěží, ale rozhodnutí WCF uspořádat WQE v destinaci, která je nesnadno přístupná pro většinu účastníků a navíc se koná v dané lokalitě mimosezónně, nepovažujeme za šťastné a pokud dáme na misku vah plusy a mínusy, ať už z pohledu týmu, tak i z pohledu Českého svazu curlingu, vychází nám z toho výše uvedené rozhodnutí.

podpis: Karel Kubeška - coach, Anna Kubešková, Alžběta Baudyšová, Tereza Plíšková, Ezhen Kolčevskaia a Eliška Soukupová


Je to mix emocí. Dáváme do toho všechno, co můžeme, ale něco je pro nás opravdu za hranou. Bohužel.

foto: curling na Zélandu

 

«»

↑ nahoru

World Cup 2018.

10. prosince 2018 PELL-MELL
World Cup 2018.

Druhé kolo World Cupu v curlingu se stalo kořistí Japonek, když mladá, devatenáctiletá korejská skipka neustála tlak okamžiku a 13,26 při posledním draw na výhru skončilo o stopu dál než dva japonské kameny. V mužích přehrál americký tým Johna Schustera švédské curlery vedené skipem Niclasem Edinem. V mužích byl k vidění zajímavý závěr sedmého endu, kdy Švédové dali přednost clearingu na americkou jedna před možností zahrát jedna na srovnaný stav. Šli tedy do osmého endu o dvě dole. Ale nevyplatilo se. Všechny tyhle pikošky, jako třeba zdvojování corner guardu přináší změna pravidel o počtu kamenů ve free guard zone a já mám pořád pocit, že jí nemáme dobře probádanou, a že ji nebereme dostatečně vážně. Led v Omaze měl svůj vývoj, od swingu kolem dvou stop až na rozumné čtyři v závěru soutěže a hlavně s vahou na draw na úrovni 14,30 po celý zápas. Výraznou vadou na kráse z mého pohledu je absence elektronických madel. Přijde mi to, jako kdyby na Diamantové lize nekontrolovali přešlap při skoku do dálky nebo kdyby v UEFA Champions league přestali mávat off side. Vzpomínám si dobře, že World Cup je Světovou curlingovou federací koncipován jako výkladní skříň curlingu ve své největší kráse, ale obávám se, že se to zatím nedaří úplně podle představ. Minimum diváků, dokonce asi méně než při evropském šampionátu v Tallinnu ve skupině B, žádné televizní přenosy na Eurosportu. Zdá se, že je to opravdu seriál přípravných turnajů především pro asijské týmy. Konflikt termínu s Kanadským pohárem vyslal do Omahy tým Gunnlaugson, jehož skip Jason je patrně známější pro svou aféru s Ruským curlingovým svazem (plánovaný start na ZOH 2014 za tým Ruska), než pro dosažené výsledky v rámci kanadských soutěží. Věřme, že jde jen o nultý ročník World Cupu, a že ten opravdový první bude mít jiné grády.

 

«»

↑ nahoru

Sezóna 2018/2019 začala. S rozpaky.

25. září 2018 PELL-MELL
Sezóna 2018/2019 začala. S rozpaky.

Začátek curlingové sezóny obstarává často Pohár ČSC, dříve Žilka pohár. Optik Žilka je smutně ztraceným sponzorem, který dával do této soutěže pravidelně ceny ve výši 50.000,- Kč do okamžiku, kdy obdržel od vedení svazu poněkud nešikovný dopis, který ho přiměl k ukončení dlouholeté spolupráce. Byl to letos jubilejní ročník Poháru ČSC, číslo 25, avšak významnému výročí odpovídalo patrně jen zdražení startovného o 25%. Asi inflace. Stále přetrvává formát společné účasti mužských a ženských týmů, což je očividně nekorektní vůči ženským týmům. Dělá to z nich sponzory pro dobré prize money mužských účastníků – do semifinále se v posledních čtyřech letech žádný ženský tým nedostal. Šalamounsky se svaz vypořádal s dodržením garance čtyř utkání pro každého přihlášeného, a při účasti 19 týmů nechal ve čtyřčlenné skupině hrát „prémiový zápas o nic“ dva nepostupující týmy znovu proti sobě, přičemž herní řád soutěže o této libůstce upřímně informuje. Odhod tzv. LSD je zdánlivě převzat z turnajů WCT (jeden zkušební odhod a druhý na ostro). Ten však bývá v dalších kolech nahrazen odhazováním LSD na konci odehraného zápasu a údaj je přenesen do dalšího zápasu.  Úplným nesmyslem je časový limit 105 minut na utkání, přičemž v limitu je zahrnuta pětiminutová přestávka. Tím je dopředu týmům jasně naznačeno, že se hraje na sedm endů (občas i jen na šest), a to ze zcela neznámých důvodů. Rovněž pouhé dohrání rozehraného endu je v našich poměrech neobvyklé a umožňuje kalkulování s časem. Většina výše uvedených okolností provází open turnaje amatérské úrovně hrané ve Švýcarsku nebo v Německu. Ve vztahu k dokonale a precizně stanoveným sankcím za oblečení a dalším šesti závazným řádům, které je třeba respektovat, působí tento rozpor v pojetí turnajové směrnice komicky. Herní rozpis obdrželi účastníci s pětidenním zpožděním oproti termínu uvedenému v závazných pokynech, bez omluvy. Pro pobavení stačí přečíst  druhý odstavec ustanovení 1.1. Herního řádu Poháru ČSC 2018 „Utkání může skončit vítězstvím jednoho z týmů nebo remízou. Za vítězství získá tým dva body, za remízu jeden bod.“. Znamená to, že všichni můžou být v klidu. Nikdo nemůže prohrát, k dispozici je pouze výhra nebo remíza.

 

«»

↑ nahoru

Horse show.

9. září 2018 PELL-MELL
Horse show.

foto: Pal Trulsen prezentuje Kuleisen (halu, ve které se střílí z pistole a hraje curling).


Sobotní večer obstarala koňská show, tanečníci a cimbálovka. Krásné prostředí pár kilometrů za Budapeští vytvořilo rámec pro narozeniny prezidentky WCF Kate Caithness. Výtečné jídlo a dobře zvládnutá organizace provázejí v podstatě celý kongres. Rozhovory se dále točily kolem mixed doubles a možného hlasování o změně formátu mistrovství. Obecný rozvoj curlingu, čerpání podpory, kterou poskytuje WCF členským zemím a veselá prezentace Norů, kteří postavili curlingovou halu ve spolupráci s pistolovou střelnicí byly významnými tématy. Entuziazmus Brazilců, kteří staví novou halu, informace, že v Kanadě hraje cca 2 miliony lidí curling a pokora Estonců připravujících evropský šampionát byly příjemným kořením pobytu. Řada lidí ocenila úspěšnou kandidaturu Anny (Kubeškové) do atletické komise a někteří se dokonce ptali na novou halu v Praze. Nevím jak cestují zprávy z místa na místo, ale každopádně jsem rád odpovídal. Zítra je Annual General Meeting, na kterém se bude o všem hlasovat.

 

«»

↑ nahoru

Druhý den Světového curlingového kongresu.

8. září 2018 PELL-MELL
Druhý den Světového curlingového kongresu.

Včerejší večer byl ve znamení setkání účastníků sedmého kongresu WCF na lodi s názvem Budapest. Příjemný večer s výhledem na budapešťské památky z plující lodi byl plný zajímavých rozhovorů, jejichž pojítkem byl, ne příliš překvapivě, curling. Hlavním diskutovaným tématem byl nový plánovaný formát mistrovství světa mixed doubles a bylo podnětné slyšet názory Skota, Američana, Ira a dalších. Je patrně škoda, že hlasování o této věci neproběhne letos, protože za dvanáct měsíců bude už známo, které asociace jsou mezi top šestnácti nebo dvaceti a hlasování tím může být ovlivněno. Překvapivě hodně času bylo věnováno problematice rovnosti pohlaví z pohledu procentní účasti na ZOH. Statistické informace potvrzující zvyšování počtu žen byly součástí prezentace, ale nejen to. K dispozici jsou rovněž čísla o vyšší sledovanosti ženských zápasů než mužských ze ZOH. Bylo prodáno 97,5% vstupenek na olympijský turnaj žen, což je ohromující údaj. Působivá byla informace týkající se blížícího se ME v curlingu v estonském Tallinnu. Zdá se, že to bude hezká akce s přátelskou atmosférou, o kterou se starají především mladí hráči a curlingoví nadšenci. Není to daleko, tak věřím, že budou mít české týmy dostatek fanoušků v ochozech.


foto - Tallinn

 

«»

↑ nahoru

Světový curlingový kongres, září 2018.

7. září 2018 PELL-MELL
Světový curlingový kongres, září 2018.

Letošní kongres curlerů se koná v Budapešti. WCF nepravidelně střídá pořádání kongresu tradičními a méně tradičními zeměmi. Namátkou Skotsko, USA, Srbsko, letos Maďarsko příště Mexiko. Témata, která jsou na programu jsou dílem obvyklá a dílem nová. Mezi ty běžné, projednávané problematiky patří upřesnění pozice, funkce a významu koučů na světových a jiných šampionátech. Téma má překvapivě v gesci atletická komise a její stanovisko je sice hezky napsané, ale v zásadě stále konzervuje neuspokojivý stav, který trvá řadu let. Novějším tématem je vědecky uchopené zdůvodnění regulace technické pomůcky zvané delivery stick (wheelchair curling). Očekává se široká diskuze týkající se formátu MS mixed doubles, kde jsou připraveny dvě varianty a podle kuloárových informací není jasné, která bude zvolena. Již dopoledne jsme diskutovali o úpravě některých bodů pravidel a nejzajímavější byl příspěvek čínské zástupkyně, která připomněla kauzu z posledních olympijských her. Čínský tým tam doplatil na své vstřícné jednání směrem k soupeři a kvůli absenci včasného zásahu rozhodčího do hry došlo k situaci, kdy nikdo nemůže říci s jistotou, jestli byli Číňané Švýcary poškozeni, či nikoli. Hlavním obsahem sdělení byl sice jazykový problém, kdy na  olympijské soutěži byl pravidly znevý­hodněn tým, který by potřeboval překladatele pro řešení mimořádné situace na ledě (pravidla neumožňují vzít si time-out jindy než před odhodem vlastního kamene), ale vyplynulo z toho, že bude nutné revidovat pozici rozhodčích v podobných případech. Další výbušná témata budou jistě následovat.

 

«»

↑ nahoru

Liboc ženy - FALCON - postoupily do 1. ligy!

7. dubna 2015 PELL-MELL
Liboc ženy - FALCON - postoupily do 1. ligy!

Tým žen ze Sokola Liboc, hrající pod názvem Falcon postoupil z divize do první ligy žen. Po několika letech tréninkového úsilí pod vedením koučky Anny Kubeškové se podařilo čtveřici Ivana Kubešková, Ivana Vinšová, Anna Candrová a Michala Čiháková zvládnout závěrečnou část soutěže a zvítězit ve dvanáctičlenném poli divize žen. V tomto roce se poprvé hrála nadstavba stejným systémem, jakým se hraje v extralize. Tým Falconu nejen, že vyhrál dlouhodobou soutěž, ale v nadstavbě si nejprve poradil s týmem Citadely a poté s převahou přehrál ambiciózní tým PLC. Za celý klub Sokol Liboc ženám Falconu blahopřeji a držím palce pro další rok.

 

«»

↑ nahoru

Nábor dvanáctiletých.

29. května 2009 PELL-MELL
Nábor dvanáctiletých.

Dvacátého šestého května proběhl v hale Na Roztylech nábor dvanáctiletých žáků na curling. Celá akce byla organizována v návaznosti na návštěvu dětí ze Základní školy Jižní. Asi šedesát dětí rozdělených do dvou skupin mělo příležitost si curling vyzkoušet a vyjádřit se, zda by o náš sport měly vážnější zájem. Výsledkem je seznam 29 dětí, které jednak projevily určitý talent a rovněž se o curling živě zajímaly. Šestice instruktorů (Kubeška, Vojtuš, Slavík, Černovská, Marša a Šafaříková) nejen vedla prezentační curlingovou akci, ale rovněž bedlivě sledovala chování dětí a jejich schopnost respektovat pokyny a chápat smysl hry. Pro vybrané děti přichází v úvahu pokračování na konci srpna či na začátku září v souvislosti s konáním akce Třesk.


foto - nábor 

 

«»

↑ nahoru

Curling v Hradci Králové

15. prosince 2008 PELL-MELL
Curling v Hradci Králové

V sobotu ráno se začali sjíždět hráči curlingu do Hradce Králové, aby tu v rámci vánočního turnaje poprvé předvedli tomuto východočeskému městu olympijský medailový sport hraný s žulovými kameny na speciálně upraveném ledě. Icemakeři (Jiří Marša a Vítek Nekovařík) odvedli skvělou práci a hráči si opravdu nemohli stěžovat ani na kvalitu ledu, ani na organizaci turnaje. Turnaj měl své finále v neděli odpoledne, a v něm se ve výtečné formě představil český juniorský reprezentační tým hrající bez svého kapitána Kryštofa Chaloupka (Lukáš Klíma, Tomáš Paul, Jiří Deyl a David Jirounek). Mladící snadno přehráli ve finále tým Zbraslavi a získali finanční odměnu a rovněž dar sponzora - láhev speciální pálenky. V Hradci Králové dále pondělkem pokračují curlingové akce pro zájemce z řad mládeže, firem a ostatní veřejnosti. Český svaz curlingu zde má své instruktory a očekává, že curling se v tomto regionu uchytí a získá nové hráče, týmy a kluby (např. CC Riper). 

 

«»

↑ nahoru